12.01.2016, 00:00

Učitelia dali vláde ultimátum

Slovenská iniciatíva učiteľov je pripravená vstúpiť do neobmedzeného ostrého štrajku. Politikom dali čas do 25. januára.

Učitelia dali vláde ultimátum

Už štvrtý rok žiadajú zmeny, ktoré neprichádzajú. Učitelia sa rozhodli opäť štrajkovať, aby prinútili vládu k zásadnejším krokom v oblasti školstva. „K tomuto kroku sme sa odhodlali preto, lebo minister školstva síce opakovane uznal opodstatnenosť našich požiadaviek, ale ani on, ani vláda neuskutočnili žiadne konkrétne kroky vedúce k ich splneniu,“ vysvetlil vyhlásenie štrajkovej pohotovosti Viktor Križo z Iniciatívy slovenských učiteľov. Učitelia sa tentoraz rozhodli dať vláde ultimátum. Ak vláda do 25. januára neprijme konkrétne legislatívne opatrenia, ktoré pomôžu naplniť požiadavky učiteľov, vstúpia do neobmedzeného ostrého štrajku.

Neudržateľný stav

Včerajšiemu ultimátu predchádzali viaceré protesty. „Zarábame ako babysitterky,“ ozývalo sa z radov učiteľov v decembri minulého roku, keď hraním sa na opatrovateľky symbolicky protestovali za zvýšenie čísiel na svojich výplatných páskach. Učitelia v ten deň nevyučovali a s deťmi sa podieľali len na zábavných aktivitách. V minulom roku protestovali celkovo trikrát, a to na Zraze dlhých nosov alebo symbolickým darovaním krvi na ozdravenie školstva. Za zlepšenie svojich podmienok bojujú učitelia výrazne od roku 2012, keď sa uskutočnil prvý neobmedzený štrajk školských zamestnancov. Šk

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).