20.01.2013, 20:06

Čentéš kritizuje tvrdenie prezidenta

Podľa prokurátora tvrdenie Gašparoviča nezodpovedá uzneseniu pléna Ústavného súdu.

Jozef Čentéš. Snímka: HN/Peter Mayer
Zdroj: HN/Peter Mayer

Prokurátor Jozef Čentéš reagoval na dnešné vyjadrenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča, že sa Čentéš prihlásil za kandidáta na generálneho prokurátora a zúčastnil sa na manipulovaní voľby GP.

V relácii STV o 5 minút 12 prezident vyhlásil, že "tým, že sa pán Čentéš prihlásil za kandidáta, zúčastnil sa na manipulovaní tejto voľby". Podľa názoru Čentéša, ako uviedol pre TASR, uvedené tvrdenie nezodpovedá uzneseniu pléna Ústavného súdu SR, v ktorom uviedol: "Na strane druhej bolo v súvislosti s ostatnou tajnou voľbou kandidáta na funkciu generálneho prokurátora zo 17. júna 2011 tiež zdôrazňované, že táto voľba sa uskutočnila tajným spôsobom, čím malo byť a (aj) podľa názoru Ústavného súdu materiálne bolo rešpektované ratio decidendi rozhodnutia Ústavného súdu o pozastavení účinnosti z 15. júna 2011. Inak povedané, už v uvedenom konflikte dal Ústavný súd prednosť konkrétnosti, reálnosti a účinnosti pred teoretizujúcou formálnosťou". Právne záväzný v tomto prípade je názor Ústavného súdu SR.

Jozef Čentéš. Snímka: HN/Peter Mayer
Zdroj: HN/Peter Mayer

"V súvislosti s ďalším vyjadrením pána prezidenta SR na moju adresu považujem za potrebné opätovne zdôrazniť, že môj ľudský omyl - skartovanie výpovede poslanca pána Igora Matoviča som už niekoľkokrát podrobne v médiách vysvetlil. Zároveň uvádzam, že vedenie Generálnej prokuratúry SR v piatok 11. januára 2013 prostredníctvom hovorkyne potvrdilo, že išlo o ľudský omyl a čo je podstatné, nebol predmetom disciplinárneho konania a za uvedené konanie som nebol postihnutý. Samotný pán poslanec Igor Matovič viackrát verejne potvrdil, že medzi pôvodnou a opakovanou výpoveďou neboli žiadne rozdiely. Ak teda bola uvedená udalosť, môj ľudský omyl, všetkými zainteresovanými osobami takto vyhodnotená, považujem jej neustále umelé zveličovanie za snahu o odpútanie pozornosti od podstatnej skutočnosti, ktorou je neexistencia reálnych a právne relevantných dôvodov na odmietnutie môjho vymenovania za generálneho prokurátora SR," dodal prokurátor Čentéš.

Rok a pol, ktorý ubehol od voľby generálneho prokurátora v parlamente po rozhodnutie o jeho nevymenovaní, nie je primeraná lehota, nie je to však vina prezidenta, ale tých, ktorí sa v parlamente nevedeli rozhodnúť, koho budú voliť a ako budú voliť. Uviedol to dnes prezident Ivan Gašparovič v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Dodal, že o nevymenovaní Jozefa Čentéša nemohol rozhodnúť skôr, kým Ústavný súd (ÚS) SR nevydal názor k sťažnostiam, ktoré sa týkali voľby generálneho prokurátora.

Na otázku, ako vníma návrh opozície na obžalobu prezidenta, že v primeranej lehote nezabezpečil chod ústavných orgánov, prezident odpovedal, že primeraná lehota je lehota, pri ktorej sú splnené všetky, najmä zákonné podmienky. "Mal som urobiť rozhodnutie, ktoré bolo závislé od rozhodnutia ÚS," povedal Gašparovič. "Ústavný súd rozhodol, do akej miery prezident môže mimo procesnoprávnych podmienok rozhodovať o hmotnoprávnych podmienkach voľby," uviedol prezident a dodal, že urobil to, čo mu káže Ústava SR.

"Ústavný súd len potvrdil to, čo je napísané v ústave." Na otázku, ktoré skutočnosti, týkajúce sa osoby prokurátora Jozefa Čentéša, považuje za najzávažnejšie, prezident pripomenul, že ide najmä o skartovanie výpovede poslanca Igora Matoviča. Podľa hlavy štátu to bolo premyslené konanie, nie ľudský omyl. Dôvodí to aj tým, že sa Čentéš snažil zvaliť vinu za skartovanie na zamestnankyne prokuratúry. "Asi s veľkým prehľadom vedel, prečo sa snaží zakryť tento svoj 'ľudský omyl' a nepriznať sa k tomu, že to on skartoval."

Čentéšovi vyčíta aj to, že sa zúčastnil ako kandidát na voľbe generálneho prokurátora. Podľa prezidenta sa voľba na základe rozhodnutia ÚS nemala uskutočniť. Keďže toto predbežné opatrenie nebolo ešte v zbierke zákona, prezident priznal, že voľbou procesne nebol porušený zákon. Dodal však, že išlo o vedomé porušenie rozhodnutia Ústavného súdu.

Prezident podľa vlastných slov svojím rozhodnutím, ktoré v prípade voľby generálneho prokurátora a nevymenovania Jozefa Čentéša urobil, dal jasný signál parlamentu a tiež aj budúcim prezidentom, že majú právo kontrolovať zákonnosť voľby. "Takisto to bol signál pre poslancov Národnej rady, že si musia dávať pozor a nebudú môcť voľby manipulovať."

Či o tejto téme bude hovoriť aj v rámci vystúpenia v NR SR, prezident odpovedal, že ak bude treba, príde. Dodal ale, že nie je v pozícii premiéra, ktorý musí prísť odpovedať na Hodinu otázok. "Mne ústava hovorí, že môžem vystúpiť v parlamente, no poslanci ma nemôžu predvolávať na nejaké výsluchy."
Podľa Gašparoviča sú jeho stanoviská jasné a debata v parlamente by k ničomu neviedla.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.