24.09.2014, 08:30

Chudobe sa vyhnete, rezort práce chystá opatrenia

Zníženie zdravotných odvodov sa to dotkne zhruba 14-tisíc zamestnávateľov, mimo živnostníkov. Ušetria aj zamestnanci, ktorí zarábajú minimálnu mzdu.

Chudobe sa vyhnete, rezort práce chystá opatrenia

Od budúceho roka sa má minimálna mzda zvýšiť na 380 eur, čo predstavuje zvýšenie o 7,95 percenta. Počíta s tým rezort práce, ktorý to odôvodňuje zámerom perspektívne zabezpečiť, aby minimálna mzda garantovala zamestnancom vyšší čistý príjem, než predstavuje hranica rizika chudoby. Tá sa podľa Štatistického úradu pohybuje za rok 2013 pri jednočlennej domácnosti na úrovni 337 eur mesačne. „Zvýšenie nákladov zamestnávateľov chceme kompenzovať odvodovou odpočítateľnou položkou na zdravotné poistenie.

Takto čistý príjem zamestnanca dosiahne 339,09 eura mesačne, čo je už nad úrovňou hranice rizika chudoby,“ tvrdí Michal Stuška z rezortu práce. Podľa odhadov sa to dotkne zhruba 14-tisíc zamestnávateľov, mimo živnostníkov. „Najviac ovplyvnené budú firmy v odvetví ubytovacích a stravovacích služieb, administratívnych a podporných služieb, ale dotkne sa to aj sektora stavebníctva, kde je najväčší podiel zamestnancov so mzdou pod úrovňou navrhovanej minimálnej mzdy,“ objasňuje Stuška. Firmy by sa mali pripraviť na avizovaný jeden sociálny odvod, ktorý chcela vláda zaviesť od roku 2015. V súčasnosti rezort pracuje na analýze možností, ako to realizovať.   
 


Akými opatreniami ešte chce štát podporiť zamestnanosť:


1. Odvodová úľava pre dlhodobo nezamestnaných  
Od vlaňajška zamestnávatelia za dlhodobo nezamestnaného odvádzajú

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články