24.09.2014, 08:30

Chudobe sa vyhnete, rezort práce chystá opatrenia

Zníženie zdravotných odvodov sa to dotkne zhruba 14-tisíc zamestnávateľov, mimo živnostníkov. Ušetria aj zamestnanci, ktorí zarábajú minimálnu mzdu.

Chudobe sa vyhnete, rezort práce chystá opatrenia

Od budúceho roka sa má minimálna mzda zvýšiť na 380 eur, čo predstavuje zvýšenie o 7,95 percenta. Počíta s tým rezort práce, ktorý to odôvodňuje zámerom perspektívne zabezpečiť, aby minimálna mzda garantovala zamestnancom vyšší čistý príjem, než predstavuje hranica rizika chudoby. Tá sa podľa Štatistického úradu pohybuje za rok 2013 pri jednočlennej domácnosti na úrovni 337 eur mesačne. „Zvýšenie nákladov zamestnávateľov chceme kompenzovať odvodovou odpočítateľnou položkou na zdravotné poistenie.

Takto čistý príjem zamestnanca dosiahne 339,09 eura mesačne, čo je už nad úrovňou hranice rizika chudoby,“ tvrdí Michal Stuška z rezortu práce. Podľa odhadov sa to dotkne zhruba 14-tisíc zamestnávateľov, mimo živnostníkov. „Najviac ovplyvnené budú firmy v odvetví ubytovacích a stravovacích služieb, administratívnych a podporných služieb, ale dotkne sa to aj sektora stavebníctva, kde je najväčší podiel zamestnancov so mzdou pod úrovňou navrhovanej minimálnej mzdy,“ objasňuje Stuška. Firmy by sa mali pripraviť na avizovaný jeden sociálny odvod, ktorý chcela vláda zaviesť od roku 2015. V súčasnosti rezort pracuje na analýze možností, ako to realizovať.   
 


Akými opatreniami ešte chce štát podporiť zamestnanosť:


1. Odvodová úľava pre dlhodobo nezamestnaných  
Od vlaňajška zamestnávatelia za dlhodobo nezamestnaného odvádzajú

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.