30.09.2014, 00:05

Vodiči ušetria čas a peniaze. Keď úseky diaľnic dokončia

Dvadsať mostov a štyri tunely. Aj toto zatiaľ chýba Žiline.

Vodiči ušetria čas a peniaze. Keď úseky diaľnic dokončia

Žiline ako jednému z našich najvýznamnejších dopravných uzlov svitá na lepšie časy – stavajú sa okolo nej tri diaľničné úseky. Posledný z nich by mal byť dokončený do decembra 2019. Výsledkom projektu má byť odľahčenie hlavného tranzitného ťahu, úspora času a pohonných látok. Takisto by sa mala znížiť nehodovosť, keďže sa vodiči vyhnú kritickému úseku pod Strečnom. O prebiehajúcej výstavbe hovorí pre HN hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Michal Fúrik.

Ako prebieha súčasná výstavba? Stihne sa dokončiť do plánovaného termínu?
Stavba sa realizuje tzv. žltým FIDIC-om. To znamená, že zhotoviteľ realizuje projekčné aj stavebné práce. Samotnej (okom viditeľnej) výstavbe predchádzajú prípravné, projekčné a administratívne práce). V septembri sa začal raziť tunel Ovčiarsko, ktorý je súčasťou úseku diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka.

Viete garantovať, že úsek bude postavený v stanovenom termíne? Máte časovú a finančnú rezervu pre prípad komplikácií?
So zhotoviteľom je uzavretá platná zmluva, ktorej súčasťou je zmluvný termín dokončenia výstavby. V prípade objektívnych príčin – po dôkladnom posúdení a schválení stavebným dozorom – môže byť lehota výstavby zmluvne predĺžená.

Ktoré úseky sa výstavbou tohto diaľničného úseku odľahčia?
Po dobudovaní oboch diaľničných úsekov na diaľnici D1 sa výrazne odľahčí hlavný tranzitný ťah v Žiline, ako aj naň nadväzujúca cesta I/18 popod Strečno. Denné intenzity podľa sčítania dopravy z roku 2010 presiahli 25 000 vozidiel za 24 hodín, čo radí túto cestu medzi najvyťaženejšie extravilánové úseky ciest I. triedy na našom území.


Vybudovanie úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala vrátane tunela Višňové odkloní dopravu z cesty I/18 v meste Žilina a v Strečnianskej úžine. Vďaka nemu sa motoristi vyhnú zápcham na ceste I/18 pod hradom Strečno a dostanú sa rýchlo a bezpečne smerom na východ Slovenska. Popri úspore času, pohonných látok a znížení nehodovosti prinesie nová diaľnica aj zmiernenie negatívnych účinkov na kvalitu života obyvateľov. Žilinčanom diaľnica pomôže s odbremenením

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články