17.07.2014, 15:36

Bratislava vs. Prešov. Pozrite si priemerné platy v krajoch (grafy)

Podľa prieskumu za prvý polrok 2014 zarába Slovák v priemere viac ako 850 eur. Z krajov je na tom najhoršie Prešov a Žilina.

Bratislava vs. Prešov. Pozrite si priemerné platy v krajoch (grafy)

Ukázal to prieskum portálu Platy.sk., podľa ktorého mesačný plat v Bratislavskom kraji dosiahol 1 185 eur, pričom v Prešovskom to bolo len 728 eur. Celoslovenský priemerný mesačný plat bol v prvom polroku tohto roka 858 eur mesačne.

Zahraničná firma ako „vinník“

„Dôvodom vyšších platov v Bratislavskom kraji je aj štruktúra firiem, ktoré tu pôsobia. V hlavnom meste majú svoje pobočky často zahraničné korporácie, ktoré na Slovensku patria medzi firmy s najlepšie zarábajúcimi zamestnancami,” hovorí projektový manažér Platy.sk Miroslav Dravecký.

Na starostlivosti o ľudí veľmi nezbohatnete

Ten istý prieskum hovorí, že najhoršie zarábali na Slovensku ľudia, ak pracovali pre firmy pôsobiace v odvetví sociálna starostlivosť (558 eur), v reštauráciách, baroch a jedálňach (583 eur) či v maloobchode (662 eur). Naopak, vyše 1 000 eur mesačne v prvom polroku zarobili ľudia pracujúci pre firmy z troch odvetví. Priemerný hrubý mesačný plat vo firmách pôsobiacich v informačných technológiách bol 1 182 eur, vo farmaceutických firmách 1 017 eur mesačne a v telekomunikáciách 1 008 eur mesačne.

Kde chcú pracovať Slováci? Paradoxne tam, kde sa zarába najmenej. Výsledky exkluzívneho prieskumu pre HN nájdete v piatkových tlačených Hospodárskych novinách.

Plat vám nezvýšia, ale akcie dajú

Tretina oslovených uviedla, že od svojho zamestnávateľa nedostáva žiaden benefit nad tie výhody, aké im prináležia zo zákona. Spomedzi tých, ktorí uviedli, že dostávajú aspoň jeden benefit, boli najčastejšie uvádzané firemné akcie.  Tie dostáva 23% respondentov.  Ďalšími rozšírenými benefitmi medzi zamestnancami v prvom polroku patrili vzdelávanie, nápoje na pracovisku, mobilný telefón na súkromné účely či flexibilný pracovný čas.

Zdroj: Profesia.sk, Platy.sk

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.