07.10.2009, 00:00

Európska únia vyrazila do boja za malé stredné podniky

Hľadajú sa nové podnikateľky, ktoré sa neboja presadiť sa so svojimi nápadmi a ísť za svojím cieľom. Taký je odkaz Európskej komisie, ktorá tento týždeň v Štokholme uviedla na svetlo sveta nový inštitút veľvyslankýň podnikania. "Cieľom Európskej únie je zvýšiť počet pracujúcich žien, ako aj žien, ktoré budú majiteľkami vlastnej firmy a dokážu samy pre seba, ako aj iných, vytvoriť nové pracovné miesta," povedal pri tejto príležitosti eurokomisár práce a sociálnych vecí Vladimír Špidla. Aj podľa švédskej ministerky podnikania, energetiky a telekomunikácií Maud Olofssonovej doteraz krajiny Európskej únie možno v mnohých prípadoch "zabúdali" práve na obrovský prínos žien v rozvíjaní podnikateľských aktivít a súkromného podnikania. "Som rada, že Európska únia sa mení a jedným z výsledkov nášho úsilia je aj vytvorenie siete viac ako 100 veľvyslankýň podnikania, ktoré budú pomáhať dobrými radami a podporou ženám, ktoré s podnikaním ešte len začínajú. O tom, že to EÚ myslí s podporou podnikania vážne, svedčí napokon aj to, že v rokoch 2007 až 2013 uvoľní bruselská centrála na tieto účely až 13,5 miliardy eur, z čoho 2,8 miliardy eur má smerovať práve do podpory samozamestnávania a nových firiem.

Viac žien podnikateliek
Byť nápomocné rastu podnikateľských príležitostí slovenských žien a sektoru malých a stredných firiem u nás sa zaviazalo osem slovenských podnikateliek, ktoré budú vo funkcii "veľvyslankýň" radiť  začínajúcim podnikateľkám. V praktických otázkach, ako viesť firmu a prekonávať viaceré administratívne prekážky pri podnikateľských aktivitách, budú pomáhať ženám, ktoré sa rozhodnú vydať na cestu budovania vlastnej spoločnosti. "Sme pripravené začínajúcim podnikateľkám odovzdať naše skúsenosti. Myslím si, že rozvoj malého a stredného podnikania je veľmi dôležitý, pretože práve malé a stredne veľké firmy môžu krajiny podržať v časoch ekonomickej krízy," povedala pre HN Petra Marko, majiteľka tanečnej produkčnej agentúry Extrava Dansa, ktorá je jednou zo slovenských veľvyslankýň podnikania.

Švédsko ženy podporuje
Nie náhodou sa slávnostná ceremónia vymenúvania nových veľvyslankýň, ktorej cieľom má byť podpora malých a stredných podnikov vedených nežným pohlavím, konala v hlavnom meste Švédska. Okrem toho, že Štokholm je metropolou v súčasnosti predsedajúcej krajiny Európskej únie, samotní Švédi sú známi svojím bezproblémovým vzťahom k rovnosti pohlaví.

"Mnoho žien je veľmi invenčných, darí sa im rozvíjať svoje firmy, ale mnohé z nich si pri svojich podnikateľských aktivitách málo veria, o čom svedčí aj to, že ženy sú oproti mužom napríklad oveľa menej náchylné založiť v banke pri poskytnutí pôžičky svoj dom," vysvetľuje 24-ročná Therese Albrechtssonová, víťazka súťaže Najlepší mladý európsky podnikateľ.

Kreativita a odvaha
Mladá Švédka Therese Albrechtssonová si založila svoju prvú firmu už ako 19-ročná. "Samozrejme, že to pre mňa znamenalo veľa problémov a prekážok, ktoré som musela prekonať, som však veľmi rada, že som išla do podnikania a ani dnes by som to neurobila inak," hovorí. Jej prvá firma sa venovala poskytovaniu bezpečnostných služieb a pre založenie takejto spoločnosti sa rozhodla po tom, čo na vlastnej koži zažila fyzický útok. Dnes riadi Therese Albrechtssonová ďalšie dve firmy -- jedna z nich pôsobí v módnom priemysle a druhá v oblasti informačných technológií. "Okrem toho, že pri podnikaní je dôležité, aby ste sa obklopili správnymi ľuďmi, ešte viac musíte ísť za svojím cieľom a veriť si. Samozrejme, že mnohí podnikatelia sa dnes oveľa viac ako v minulosti boja pádu v dôsledku platobnej neschopnosti či iných problémov. Ak ste dostatočne kreatívne a odvážne, prekážky, ktoré vás počas podnikania postretnú, sa vám určite podarí dobrými nápadmi prekonať," odkazuje začínajúcim podnikateľkám Therese Albrechtsson.

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.