26.08.2010, 00:00

Na školenia murárov dostali pol milióna

Viac ako 547-tisíc eur z Európskeho sociálneho fondu na školenia zamestnancov získala rožňavská stavebná spoločnosť J.P. - Stav. 124 ľudí zvyknutých na prácu na stavbách sa má učiť, ako ovládať počítače, efektívne komunikovať a asertívne sa správať. Na odborné stavebné vzdelávanie sa má využiť len necelých 100-tisíc eur. Vzdelávacie projekty schválilo ešte predchádzajúce vedenie ministerstva práce pod vedením Viery Tomanovej zo Smeru-SD. K strane však mala blízko cez bývalého poslanca NR SR Jána Babiča i samotná firma.

Chceme šikovných
Peniaze musí J.P. - Stav vyčerpať do konca budúceho roka, podmienkou je zabezpečenie 30-percentného spolufinancovania z vlastných zdrojov. "Podarilo sa nám uspieť, chceme, aby naši ľudia boli šikovnejší a mali rôzne zručnosti," tvrdí Peter Jakobej, konateľ firmy. "V prvom rade je takéto školenie nezmyselné, a až v druhom rade by som sa zaoberal tým, či by sa nedalo urobiť lacnejšie," myslí si Ivan Kuhn, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a odborník na eurofondy. Na to, či stavebná firma tieto peniaze potrebuje, sa chce pozrieť aj ministerstvo práce. "V súčasnosti preverujeme niektoré sporné projekty a budeme reagovať i na podnet Hospodárskych novín týkajúci sa firmy J.P. - Stav," tvrdí Andrea Devánová z komunikačného odboru ministerstva. Spoločnosť J.P.-Stav má blízko k strane Smer-SD. Exposlancovi Babičovi robil poslaneckého asistenta krátky čas konateľ firmy Jakobej. Druhý konateľ Róbert Podracký mal zasa v Rožňave dom, v ktorom Babič asi dva roky býval. Podľa listu vlastníctva je už exposlanec jeho majiteľom, spolu s poslaneckou kolegyňou zo Smeru Leou Grečkovou. Firma vyrástla najmä na zákazkách financovaných samosprávou a Štátnym fondom rozvoja bývania.

Premrhané peniaze
"Za 30-percentný vlastný vklad dostať 70-percent cudzích peňazí pod pláštikom nejakých školení je dobrý biznis. Dali by sa však za to vytvoriť desiatky nových pracovných miest," myslí si riaditeľ významného podniku v okrese Rožňava s 350 zamestnancami, ktorý si neprial byť menovaný.
Alexander Buzinkay

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.