19.05.2017, 00:00

Trump desí burzy a miliardárov neistotou

Výkyvy akciových indexov v Spojených štátoch amerických môže upokojiť vyšetrenie káuz prezidenta a stále silná domáca ekonomika.

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Zatiaľ čo pred voľbami a aj po nich sľuboval americký prezident Donald Trump naštartovanie ekonomiky a pomoc podnikateľom, jeho najnovšie konanie svedčí skôr o opaku. V dôsledku odvolania šéfa FBI Jamesa Comeyho a následného vyzradenia dôverných spravodajských informácií Rusom sa za veľkou mlákou začali prepadávať všetky dôležité burzové indexy. Dow Jones a S&P 500 išli počas stredajšieho obchodovania nadol o 1,8 percenta, Nasdaq dokonca o 2,5 percenta. Včera po otvorení sa indexy úplne z pádu nespamätali.

Pády akcií mali tvrdý dosah aj na najbohatších Američanov, ktorí prišli v priebehu pár hodín o miliardy dolárov. Bill Gates a jeho Microsoft stratili na akciách miliardu dolárov, Jeff Bezos z Amazonu prišiel o 1,7 miliardy dolárov, keď sa akcie tohto internetového predajcu zošmykli o 2,2 percenta. O viac ako dve miliardy dolárov prišiel aj zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg.

Trumpov Watergate
Neistota v súvislosti s novým šéfom Bieleho domu sa prejavila aj na americkej mene. Dolár v priebehu dňa vymazal všetky zisky, ktoré sa mu podarilo od amerických prezidentských volieb získať. „Hlavným dôvodom, prečo po amerických voľbách akcie prudko poskočili, boli očakávan

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.