09.01.2017, 00:00

Ceny potravín porastú

Analytici odhadujú dvojpercentný rast, obchodníci nechcú zdražovať.

Potraviny
Zdroj: Pavol Funtál

Ekonomika rastie a to sa nevyhnutne prejaví na životných nákladoch. Obdobie, keď Slovákom rástli platy, ale ceny sa nezvyšovali, je na konci. Národná banka Slovenska predpovedá, že inflácia by sa mala prejaviť najmä na raste cien potravín, ale aj služieb. A to v dôsledku oživeného domáceho dopytu. Podľa predikcie centrálnej banky dosiahne inflácia v tomto roku 1,2 percenta a neskôr sa ustáli tesne pod dvoma percentami. „Cenový efekt ruského embarga na potraviny postupne vyprchal a potraviny tak začínajú fungovať znovu ako inflačný faktor, občas dokonca napriek vývoju cien samotných komodít, z ktorých sa vyrábajú,“ spresňuje riaditeľ makroanalýz českej ČSOB Petr Dufek.

Zmena zaútočí na ceny potravín
Ceny potravín pritom ešte nedávno medziročne klesali, v novembri až o 2,4 percenta. Podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej za to mohli najmä lacnejšie poľnohospodárske plodiny na svetovom trhu, nižšie ceny energií, ale taktiež aj znížená DPH na vybrané potraviny. Poukazuje však na to, že s príchodom nového roka sa situácia obráti. „Ceny potravín budú postupne rásť kvôli zdražovaniu poľnohospodárstva na svetových trhoch, ktoré sa bude postupne, s určitým miernym časovým oneskorením, premietať aj do cien potravín. Ich zvýšenie a celkovo prechod z deflácie do inflácie tak pocítime na našich peňaženkách

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).