24.02.2016, 00:00

Gastrokartel: slovenské firmy čelia megapokute

Podnikanie so stravnými lístkami je veľmi výnosné. Na trhu je malá konkurencia.

Gastrokartel: slovenské firmy čelia megapokute

Podnikať so stravnými lístkami na Slovensku je lukratívny biznis. Marže sa totiž rátajú v desiatkach percent. Priemerná zisková marža firiem na Slovensku bola pred dvoma rokmi podľa Jána Dinga, analytika INESS, 2,7 percenta, pri gastrofirmách takmer 27 percent, teda desaťnásobok priemeru.

Navyše konkurencie na trhu nie je veľa. Veľkí hráči sú len štyria a tí sú združení v Asociácii emitentov stravných lístkov. V súčasnosti však zrejme všetci čelia dokopy skoro trojmiliónovej pokute od protimonopolného úradu za kartelové dohody. „V predmetnom karteli nie je možné uviesť konkrétne mená firiem, keďže ide o prvostupňové neprávoplatné rozhodnutie,“ vysvetľuje pre HN Miroslava Štrbáňová, hovorkyňa regulátora.

Podľa úradu sa firmy dohodovali na tom, aby obchodné reťazce neprijímali od ľudí viac ako päť stravných lístkov naraz. Medzi reťazcami to mali byť Billa, Lidl a Coop Jednota. Provízie, ktoré dostávajú za gastrolístky od hotelov a reštaurácií, sú totiž vyššie ako od obchodníkov, oplatia sa teda viac. Spoločnosti sa tiež dohodovali na poplatkoch a benefitoch pre klienta, aby si navzájom nekonkurovali a napokon mali podľa úradu manipulovať aj verejné súťaže.

Samotné gastrofirmy sa nechceli k rozhodnutiu úradu vyjadrovať, výnimkou bola Vaša Slovensko, ktorá pre HN povedala, že s rozhodnutím úradu nesúhlasí. „Podľa nášho názoru je založené na viacerých nepodložených domnienkach, nesprávnom výklade či nepochopení. Využijeme všetky dostupné právne kroky, aby sme preukázali neoprávnenosť rozhodnutia,“ uviedla Jana Caltíkova z marketingového oddelenia firmy.

Hospodárske noviny prinášajú päť základných otázok a odpovedí ku kauze a fungovaniu biznisu s gastrolístkami na Slovensku.

Ktorých firiem sa pokuta týka?
Protimonopolný úrad zatiaľ nespresnil, ktoré firmy sú zapojené v kartelovej dohode. Zdá sa však, že

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).