10.11.2014, 00:00

Slovensko mizne z máp turistov

Úbytok zahraničných návštevníkov bol u nás druhý najvýraznejší spomedzi top krajín sveta.

Slovensko mizne z máp turistov

Posledných päť rokov cestovný ruch u nás rástol a pravidelne prekonával rekordy. Ťahali ho lyžovačky, ale aj letná turistika. V roku 2014 sa však situácia otočila a Slovensko akoby zmizlo z máp zahraničných cestovateľov. Za prvých osem mesiacov tohto roka sa u nás prepadla návštevnosť druhým najrýchlejším tempom spomedzi top 50 krajín sveta. V prepočte – prišlo k nám o 13,4 percenta menej turistov ako vlani. Horšie na tom bol len politickou situáciou zmietaný Egypt. Ukázali to najnovšie čísla Svetovej organizácie cestovného ruchu UNWTO.

Závislosť od počasia

Dôvodov dramatického prepadu je viacero. Zima chudobná na sneh, škaredé počasie počas leta, ale aj situácia na Ukrajine. Práve na posledný faktor ukazuje aj štátna agentúra zastrešujúca cestovný ruch u nás. Ešte vlani totiž počet návštevníkov z Ukrajiny a Ruska výrazne rástol. „Títo dovolenkári nám vzhľadom na aktuálnu politickú situáciu a výrazný pokles kurzu ruského rubľa aj ukrajinskej hr

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).