14.01.2016, 00:00

Tretí pilier kríva

Do roku 2050 pribudne milión dôchodcov.

Tretí pilier kríva

Nespoliehajte sa len na peniaze od štátu. O 20 rokov bude nevyhnutné mať aj dobrovoľné pripoistenie. Takýto odkaz dal pred pár dňami minister práce Ján Richter budúcim dôchodcom na Slovensku cez RTVS. Jednu z možností pre nich vidí v treťom dôchodkovom pilieri, ktorý by mal byť v budúcnosti zvýhodňovaný. Pri súčasnom nastavení sa však úspory uložené v treťom pilieri zhodnocujú len slabo.

Nízke úroky

Výnosy tretieho piliera sú v súčasnosti porovnateľné s tými z toho druhého. Teda veľmi nízke. Viaceré fondy sú v mínuse. Hlavným dôvodom nízkych výnosov dôchodkových fondov sú pritom nízke úrokové sadzby na trhoch.

Kvôli terajším nízkym úrokom sa ľuďom doň vstúpiť oplatí iba vtedy, keď im na to prispeje zamestnávateľ. „Momentálne je to niečo ako stavebné sporenie. V ňom vám dá štát príspevok, ale potom si ho vezme štátna sporiteľňa na poplatku,“ vysvetlil ekonóm Vladimír Baláž z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied. Často sa podľa neho stáva, že miera príspevku zamestnávateľov je dosť podobná poplatkom doplnkových

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).