25.01.2016, 00:00

Liečil počítače, dnes podporuje vedu

Zakladateľ firmy Eset Miroslav Trnka sa stiahol z veľkého biznisu, aby sa venoval startupom a pomáhal výskumu.

Liečil počítače, dnes podporuje vedu

Nezbohatol na divokej privatizácii v 90. rokoch minulého storočia ani na predražených vládnych tendroch. Svoju úspešnú firmu vybudoval doslova z ničoho. Jej produkty sú však dnes známe na celom svete.

Zakladateľ a spolumajiteľ slovenskej softvérovej firmy Eset Miroslav Trnka sa pred rokmi z aktívneho vedenia firmy stiahol a dnes sa venuje rôznym aktivitám – od stavania laboratórií pre startupy až po podporu boja proti korupcii. Okrem toho má na konte aj ocenenia ako Podnikateľ roka či IT osobnosť roka. A v poslednom čase tiež ponuky vstúpiť do politiky.

Skromné začiatky

Miroslav Trnka vybudoval za 25 rokov firmu, ktorá zo skromných začiatkov vyrástla na svetovú značku s viac ako 100 miliónmi používateľov v 180 krajinách. Za úspechom spoločnosti Eset stojí najmä antivírusový program NOD. Jeho prvú verziu Trnka vyvinul so spoločníkom Petrom Paškom už v roku 1987.„Nechceli sme vytvoriť antivírus pre nás, ale aj pre iných ľudí, aby im pomohol s ich vírusmi,“ spomína na začiatky Trnka.

Názov programu si požičali z populárneho seriálu Nemocnica na okraji mesta. Program nazvali Nemocnica na okraji disku, teda NOD. Ten sa postupne zlepšoval a vyvíjal. NOD32 je dnes jedným z najoceňovanejších antivírusových softvérov na celom svete. Prvý vírus, ktorý zakladatelia spoločnosti objavili, nazvali „Vienna“.

Po páde komunistického režimu v roku 1992 si IT špecialisti založili firmu. Nazvali ju podľa egyptskej bohyne a magickej liečiteľky Eset. Začínali ako dvaja mladí nadšení programátori, ktorí si diskety museli chodiť kupovať do susedného Rakúska, keďže na Slovensku ich nebolo dosť.

Hoci v rokoch divokého kapitalizmu bolo ľahké začať podnikať, nebolo jednoduché biznis dlhodobo udržať a rozvíjať. Legislatíva pre podnikanie sa tvorila za pochodu a mala množstvo dier. Na druhej strane vtedy bolo množstvo príležitostí a oni ich využili.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).