27.01.2016, 00:00

Ekonomika Slovenska porastie. Bude ju ťahať najmä spotreba

Slováci budú tento rok viac míňať. Ich reálne mzdy sa zvyšujú a ceny sú nízke.

Rast slovenskej ekonomiky sa udrží nad troma percentami aj v tomto roku. Potiahne ju viac spotreba domácností, pretože porastú reálne mzdy a ľudia budú viac míňať na lacnejší tovar, keďže inflácia zostane blízka nule. Kým vlani rast hospodárstva ťahali nahor aj vládne výdavky cez míňanie eurofondov, tento rok by ich mohli nahradiť súkromné investície automobilky Jaguar Land Rover.

Podľa najnovšej predpovede Národnej banky Slovenska bude HDP Slovenska rásť tohto roku o 3,2 percenta. Centrálna banka tiež revidovala predpoklad rastu za rok 2015. Ten by mal aktuálne byť až 3,5-percentný, namiesto pôvodných 3,3 percenta. „Prekvapil nás najmä silnejší vplyv eurofondov na ekonomiku, preto sme odhad zmenili smerom nahor,“ vysvetľuje Ján Tóth, viceguvernér Národnej banky Slovenska.

Míňať budeme viac

Analytici považujú očakávaný rast HDP za realistický. „Existujú tu aj riziká smerom nahor, teda že rast našej ekonomiky by mohol byť o niečo rýchlejší,“ myslí si Jana Glasová, analytička Poštovej banky. Môže k tomu prispieť aj príchod štvrtej automobilky Jaguar Land Rover, ktorý bude investovať do budovania svojho závodu a výrobných hál.

Centrálni bankári predpokladajú v roku 2016 najmä rýchlejšie tempo rastu súkromnej spotreby. Očakávajú pozitívny efekt jednorazových faktorov, ako je zvýšenie minimálnej mzdy či zníženie DPH na vybrané potraviny. V raste nám pomôže aj uvoľnená menová politika v eurozóne spolu s nízkymi cenami energií. Tieto faktory by mali podporiť rast zahraničného dopytu po slovenských výrobkoch a službách. Lacné peniaze aj ropa podporia tiež spotrebu. „Obyvatelia vďaka lacnej rope ušetria a môžu viac peňazí využiť na spotrebu,“ vysvetľuje Glasová.

Na druhej strane, NBS predpokladá prepad verejných investícii, pretože eurofondy sa už dočerpali a nový program zvyčajne nabieha pomalšie.

Trh práce by sa mal aj v tomto roku naďalej zlepšovať. Zvyšovať by sa mala zamestnanosť. Kým však v minulom roku by mal jej rast dosiahnuť dve percentá, v ďalších rokoch sa spomalí v dôsledku nižšej ponuky práce. „Nemožno očakávať také výrazné rasty zamestnanosti ako v minulom roku,“ píše banka v predikcii.

V súlade s rastom zamestnanosti sa predpokladá postupný pokles miery nezamestnanosti až na úroveň 9,5 percenta v roku 2017. Pod desiatimi percentami bola nezamestnanosť naposledy v roku 2008, teda pred vypuk

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.