05.01.2014, 18:20

Terchová na euro doplatila. Prišla takmer o polovicu turistov

Terchová na euro doplatila. Prišla takmer o polovicu turistov

Zavedenie eura poškodilo cestovný ruch v Terchovej, pretože zo dňa na deň odišli predovšetkým poľskí klienti a počet turistov celkovo klesol približne o 40 %. Pre TASR to uviedol šéf Združenia turizmu Terchová (ZTT) Jozef Mičo.

Po zavedení eura sa podľa neho neurobili systémové kroky, aby sa turisti hneď v prvej fáze po ich odchode vrátili. "To bola obrovská chyba a dnes robíme krvopotnú prácu, aby sme každého klienta postupne sťahovali späť. Lebo oni poznajú Slovensko. Vedia, že sme krásni. Ale žiaľ, cenové relácie – prepočet na zloté alebo českú korunu bol tak nevýhodný, že sa im to neoplácalo a nechodili k nám. Takže, z tohto pohľadu bolo zavedenie eura jednoznačne mínusovým krokom," povedal šéf ZTT.

Doplnil, že nosnú klientelu tvoria slovenskí návštevníci Terchovej. "Na druhom mieste je česká klientela, ktorá sa k nám pomaličky vracia, a potom poľská, kde ešte stále cítime veľký deficit. Bolo by veľmi dobre, keby aj štát bol nápomocný. Či už propagáciou alebo rôznymi systematickými krokmi v cestovnom ruchu, ako bolo zavedenie organizácií cestovného ruchu (OCR). Že štát prispeje rovnakou sumou, akú OCR vyberie na členskom. Toto sú kroky, ktoré by mali smerovať do cestovného ruchu a určite by bolo oživenie výraznejšie," skonštatoval Mičo.

Rok 2013 označil z hľadiska cestovného ruchu za veľmi úspešný. "Približujeme sa číslam spred zavedenia eura, ale určite tam ešte nie sme. V ZTT sa nám tento rok podaril obrovský kus práce. V prvom rade na rekonštrukcii Horných dier. Ďalej sa nám podarilo získať grant 110.000 eur na propagáciu cestovného ruchu v rámci cezhraničnej spolupráce. Čiže gro aktivít bude v Českej republike, čo je pre nás veľmi výhodné. Pretože český klient je pre nás veľmi zaujímavý. Takže z pohľadu ZTT hodnotíme minulý rok ako veľmi vydarený," dodal šéf terchovského ZTT.

 

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.