12.01.2016, 00:00

Slovensko si ceny energií z rúk nepustí

Žiadna revolúcia sa nekoná. Ceny energií zostanú aj v najbližších rokoch pevne v rukách štátneho regulátora. A to aj napriek značnej kritike – či už zo strany Bruselu, ktorý dlhodobo tlačí na uvoľňovanie cien, alebo biznisu. So zachovaním regulácie sa pritom počíta v návrhu novej regulačnej politiky na roky 2017 – 2021, ktorý pripravil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Podľa regulátora prichádza uvoľňovanie cien do úvahy až po tomto termíne.

Nie sme pripravení

Odklad deregulácie nie je po vôli firmám. Tie sa sťažujú na príliš vysoké ceny energií. Podľa tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov Martina Hoštáka sú koncové ceny elektriny pre priemysel na Slovensku dlhodobo jedny z najvyšších v rámci celej Európskej únie.

Súčasný stav pritom podľa odborníkov brzdí konkurenciu medzi dodávateľmi. „Tí nie sú motivovaní prichádzať s inovatívnymi nápadmi, napríklad s ponukou nového energetického zariadenia na splátky či realizáciou úsporných opatrení zahrnutými v cene energie,“ myslí si analytik portálu energieprevas. sk Jozef Badida. Podľa neho by mali z uvoľnenia koncových cien energií čerpať výhody tak domácnosti, ako aj malé podniky. Na to sa však regulátor zatiaľ nechystá. Dôvod? Slovensko na takéto „pokusy“ ešte nie je pripravené.

„Celý doterajší vývoj energetiky zatiaľ nepreukázal takú mieru vyspelosti účastníkov trhu, ktorá by eliminovala pokušenie dominantných dodávateľov na zneu

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).