03.02.2016, 00:00

Súťažíme s Bangladéšom

Ekonóm Vladimír Baláž, SAV.

Prečo je inštitút minimálnej mzdy potrebný?

V princípe potrebný nie je, ale je to tradícia, minimálna mzda je v mnohých európskych krajinách. Jej úlohou je zaručiť, aby príjem z práce bol vyšší ako príjem zo sociálnych dávok. Vo vyspelých krajinách, aj mnohých rozvojových, máte základné sociálne dávky, ktoré vám zabezpečujú prežitie a medzi nimi a príjmom z práce by mal byť rozdiel.

Na Slovensku sa posledné roky výrazne nezvyšuje ani priemerná mzda, ani zamestnanosť. Kým neprekročíme hranicu troch percent rastu HDP, tak v našej ekonomike sa zrejme ani nezamestnanosť znižovať nebude. Z čoho by v takejto situácii mala pochádzať legitimita pre zvyšovanie minimálnej mzdy?

Nesúhlasím, nezamestnanosť výrazne klesá a takisto stúpa reálna priemerná mzda.

Nová minimálna mzda, ktorá by mala byť od budúceho roka 405 eur, je nárast o skoro sedem percent. Odborári žiadali ešte viac. To veľmi nekoreluje s vývojom v národnom hospodárstve.

To je pravda, dávno tvrdím, že nárast minimálnej mzdy by mal byť korelovaný s rastom produktivity práce. Treba však dodať, že minimálna mzda dlho nerástla. a to aj v čase, keď naša ekonomika rástla prudko. V Európe chceme konkurencieschopnosť založiť na mzdách a daniach, ktoré sú minimálne. To je konkurenčný spôsob, ktorý tu prevládal storočia. Ale takýmto spôsobom de facto konkurujeme Bangladéšu. Chceme toto dosiahnuť? Stať sa ekonomikou s najnižšími daňami, ktoré zoškrtajú sociálne služby? Vyspelejšie krajiny konkurujú úplne iným spôsobom: inováciami, výskumom, výrobkami s vysokou pridanou hodnotou. Takéto krajiny potom majú vyššie mzdy, ktoré neumožňujú zamestnať určité skupiny populácie. Tie sa zaplatia zo sociálnych dávok, na ktoré sa im poskladajú ľudia s vysokými mzdami. Hovoríme teda o ekonomickom modeli založenom na nižších mzdách – a to je súťažou s Bangladéšom.

Dáva to teda legitimitu aj pre zvyšovanie minimálnej mzdy?

Určite áno. Tak ako rastie príjem z práce, mal by rásť aj na najnižších úrovniach. Teoreticky môžeme držať minimálnu mzdu nižšie, ale nevidím na to dôvod. Nedávno bol ešte rozdiel medzi príjmom z práce a príjmom z dávok veľmi malý, ľudí to demotivovalo pracovať. Ešte pred pár rokmi bola minimálna mzda 320 eur. Keď ste to oči

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).