18.07.2014, 00:00

Dlhovali im peniaze. Tak prebrali ich výrobu

Najskôr ich Taliani vyhodili z práce, teraz ich Švajčiari prijali späť. Takmer 80 Humenčanov, ktorí sa vlani ocitli na dlažbe po krachu talianskej textilky Twista, majú opäť svoju prácu. Zamestnala ich švajčiarska spoločnosť Nexis Fibers, ktorá po Twiste prebrala jej závod i výrobné stroje v Humennom.

Práve Nexis Fibers, ktorý je popredným dodávateľom vlákien v automobilovom priemysle, patrí medzi veriteľov skrachovanej Twisty. Po jej páde sa rozhodol stroje odkúpiť a v Humennom rozšíriť výrobu najmodernejších druhov vlákien pre BMW či ďalšie veľké automobilky. Celkovo by mal v novom závode zamestnať viac ako 100 ľudí. „Cieľom je využiť prepojenie medzi doterajšou výrobou priemyselných vlákien a produkciou nových druhov výrobkov na kúpenom strojovom zariadení,“ potvrdil pre HN šéf firmy Štefan Borc.

Novú prácu už v Humennom našlo takmer 80 z celkovo 120 ľudí, prevažne šičiek, ktoré sa ocitli na dlažbe po krachu talianskej Twisty. Podpisy nových zmlúv potvrdil Ladislav Vinkler, predseda základnej organizácie Odborového zväzu energetikov a chemikov VSV Humenné.

Prijímanie ľudí

Opätovné spustenie textilky pritom narážalo na ťažkosti. Odberatelia Twisty si totiž medzitým našli nových dodávateľov. „Obnoviť výrobu nebolo jednoduché. Na začiatku sa zápasilo s nízkym objemom objednávok, výroba sa však sľubne rozbehla,“ hovorí Vinkler.

Podľa zistení HN sa firm

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.