07.01.2016, 00:00

Plynový bonus dostanú aj neplatiči

Sociálne opatrenie Ficovej vlády sa spustí už koncom januára. Bude stáť 48 miliónov eur zo štátneho.

Platič – neplatič, pred voľbami dostane nadelené každý. Ministerstvo hospodárstva už čoskoro rozošle do slovenských schránok vratky za plyn. A dostanú ich aj tí, ktorí štátu za plyn neplatili. „Z pohľadu bežného občana by bolo ťažko pochopiteľné, ak by tieto jednorazové platby získali tak poctiví platcovia za energie, ako aj neplatiči,“ hovorí analytik portálu energieprevas. sk Jozef Badida.

Štátna nádielka pre každého

Práve na vyplácanie neplatičov upozornil v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. „Výplata štátneho príspevku by nemala byť určená neplatičom, u ktorých môžeme predpokladať, že získané peniaze nepoužijú na úhradu nákladov spojených s dodávkou plynu,“ myslí si regulačný úrad. Regulátor preto navrhol vyškrtnúť neplatičov zo zoznamu. A zachovať tam len tých, ktorí majú k novembru splatené všetky podlžnosti voči svojmu dodávateľovi.

Ministerstvo však pripomienku zmietlo zo stola. Podľa neho sa aj neplatiči „kvalifikujú“ na zisk vratky. Spĺňajú totiž dva základné predpoklady – v ruke majú platnú zmluvu na dodávky plynu a nemíňajú viac, ako určuje štátna vyhláška. Navyše, spory medzi neplatičmi a odberateľmi sú často na dlhé lakte a rozhodne sa o nich až v budúcnosti, upozorňuje ministerstvo.

Právne je to v poriadku

Aj keď je nespravodlivé, že vratky dostanú aj neplatiči, právne je to v poriadku. „V danej situácii je z pr

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).