Skúste sa vžiť do kože človeka, ktorý prišiel o prácu v hladovej doline. V regióne, ktorý bol veľmi tesne previazaný na jedného konkrétneho investora. Ten sa však rozhodol odísť a zanechal za sebou bilanciu stoviek ľudí bez práce. Zrejme veľmi zjednodušene by sa situácia takéhoto človeka dala opísať jedným slovom – bezvýchodisková. Avšak to by nemohlo existovať jedno ale. Odchod giganta síce môže v prvom momente znamenať akúsi katastrofu, zároveň s tým však aj výzvu. Nastane totiž šanca región zmeniť, a to dlhodobo.

Z dna k príležitosti

Jedna z možností má jednoduchý princíp – veľkí investori na seba viažu dodávateľov. Po odchode investora môže dôjsť k dvom situáciám: buď padnú aj oni, alebo miesto na trhu využijú a začnú rásť. Ako hovorí hlavný ekonóm Tatra banky Robert Prega, posledné roky Slovensko dobiehalo západnú Európu rýchlejšie vďaka zahraničným investíciám. Teraz však sa však situácia obracia a ťahúňmi by sa mohli stať aj menšie podniky. „Hovoríme najmä o sektore služieb.“

Prečo však práve teraz? Pri te

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).