16.02.2016, 00:00

Fabrika Jaguara ešte ani nestojí a štát už na automobilke zarába

Závod Jaguar Land Rover má mať na ekonomiku porovnateľný vplyv ako Peugeot a Kia dokopy.

Fabrika Jaguara ešte ani nestojí a štát už na automobilke zarába

Zatiaľ je iba nakreslená na papieri, no už čoskoro má do štátnej kasy priniesť prvé milióny eur. Vďaka automobilke Jaguar Land Rover len v tomto roku štátu pritečie takmer 16 miliónov. A to najmä kvôli tomu, že spoločnosť vo veľkom zháňa zamestnancov, ktorí jej už čoskoro začnú stavať novú fabriku pri Nitre.

Obrovská investícia

Keď sa o pár rokov spustí výroba áut, každoročne má Jaguar rozpočet obohatiť o 260 miliónov eur. To tvrdí najnovšia daňová prognóza z dielne ministra financií Petra Kažimíra. Automobilka by tak mala v horizonte štyroch rokov splatiť to, čo do nej štát investoval a priniesť i milióny navyše.


Čítajte viac: Do štátnej kasy pritečú milióny


„Investícia automobilky Jaguar Land Rover je taká obrovská, že ju možno v rámci priamych investícií porovnať s automobilkami Peugeot a KIA dokopy,“ povedal hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides, pričom zdôraznil, že aj dopad na ekonomiku bude veľkostne porovnateľný.

Úspešné firmy

Jaguar je len jedna z firiem, ktorá pomôže štátu na daniach. Slovenským podnikateľom sa začalo vlani mimoriadne dariť. Podľa rezortu financií sa zisky firiem za minulý rok oproti pôvodným očakávaniam až zdvojnásobili. Vďaka tomu si štát len na firemných daniach polepší za vlaňajšok o 109 miliónov eur. „To, že sú firmy ziskové, vypovedá o silnom ekonomickom raste,“ pripomína viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka.

Za vlaňajšok si naša ekonomika polepšila o 3,6 percenta, vďaka čomu sa zaradila medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky Európy. Najviac sa momentálne darí firmám podnikajúcim v IT, stavebníctve, automobilovom priemysle aj službách, vymenúva výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.