11.02.2016, 00:00

Ženy a muži v biznise zmýšľajú inak

Námestníčka riaditeľky izraelskej inštitúcie Golda Meir Mount Carmel Training Center Sarah Wilner pre HN:

Ženy a muži v biznise zmýšľajú inak

„Ženy rozmýšľajú v dlhodobejších horizontoch než muži. Viac zvažujú možné riziko, čo je opäť veľmi pozitívne pre biznis,“ hovorí námestníčka riaditeľky izraelskej inštitúcie The Golda Meir Mount Carmel Training Center Sarah Wilner v rozhovore pre HN:

Nedávno som počula, že ak si žena nenájde dobrého muža, musí pracovať celý život. Ale ak si nájde dobrého muža, pracovať už nemôže. Čo si o tom myslíte?

Ja som zase počula iné príslovie. A to, že každá rodina má jeden a pol kariéry, jednu kariéru muža a polovičnú kariéru ženy. Bohužiaľ, musím priznať, že stále existuje množstvo bariér, ktorým musia ženy v pracovnom prostredí čeliť. Na druhej strane, mnoho vecí sa pohlo smerom k lepšiemu, čo je úžasné. Zostávajúce bariéry je však potrebné zbúrať tak, aby mali ženy a muži rovnocenné podmienky.

Sú tieto bariéry rovnaké všade na svete, alebo sa v jednotlivých krajinách líšia?

Napríklad v Izraeli existuje sklenený strop, kde končia možnosti každej ženy v kariérnom postupe. Ten však musí byť prekonaný. A niekedy sa tak aj deje. Vo svete môžeme vidieť príklady žien, ktoré ukazujú, že biznis nie je iba mužský svet. Neexistuje totiž dôvod na to, aby nemohli byť tak vysoko ako muži. Ešte stále sme v Izraeli svedkami veľkej priepasti medzi platmi. Muž v priemere zarobí desaťtisíc šekelov (asi 2300 eur, pozn. red.), kým žena asi sedemtisíc (približne 1600 eur, pozn. red.). A to aj napriek tomu, že majú rovnaké vzdelanie a rovnaké zamestnanie. Je to niečo, s čím musíme bojovať, pretože na takéto rozdiely neexistuje dôvod. Znie to neskutočne, ale je to tak.

Tak to je rovnaké aj na Slovensku.

Áno, diskutovala som o tom aj so slovenskými ženami. Tiež som sa dozvedela, že u vás je veľkou otázkou rovnováha medzi prácou a voľným časom, teda work life balance. Tá však nemá byť adresovaná iba ženám, ale mali by sme sa na ňu opýtať aj mužov, ktorí by mali byť zapojení do debaty. Verím, že je množstvo mužov, ktorí by radi trávili čas so svojou rodinou a deťmi, ale nerobia to. Otázky o tom, ako sa ženám darí pracovať a popri tom vychovávať deti, sa nikdy nepoložia mužom. Dôležité je aj nastavenie zákonov, aby nedošlo k diskriminácii pracujúcich v súvislosti s výchovou rodiny. V Izraeli máme od roku 2007 komisiu, na ktorú sa pri porušení týchto práv dá obrátiť.

Máte vo svetovom biznise obľúbenú podnikateľku, ktorá by bola hodná nasledovania?

Napadla mi Sheryl Sandberg, výkonná riaditeľka Facebooku. Napísala knihu, kde práve o týchto problémoch rozpráva. Napríklad v Izraeli tri z piatich najväčších bánk vedú ženy. Myslím, že vo svete sú mnohé neuveriteľne schopné ženy, ale nie je ich dostatok. Musíme porozmýšľať, ako implementovať viac ženských vzorov do vzdelávaci

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.