18.01.2016, 19:23

České dráhy chcú novú trať na Slovensku. Idú do boja aj s RegioJetom

České dráhy chcú novú trať na Slovensku. Idú do boja aj s RegioJetom

České dráhy sa na Slovensku prihlásili do súťaže o prevádzkovanie rýchlikov na trati medzi Bratislavou a Banskou Bystricou spoločne so štátnymi spoločnosťami aj súkromníkmi. Informáciu priniesol portál idnes.cz.

České dráhy sú jedným z ôsmich prihlásených záujemcov o prevádzku rýchlikov medzi Bratislavou a Banskou Bystricou. Medzi záujemcami sú aj ďalší štátne dopravcovia: rakúska spoločnosť ÖBB a cez svoju dcérsku firmu Arriva tiež Deutsche Bahn.

Do súťaže sa prihlásili aj ďalší českí dopravcovia: Leo Express a RegioJet. Ide zatiaľ len o kvalifikáciu, slovenské ministerstvo dopravy bude teraz posudzovať, či vôbec spĺňajú podmienky na účasť.

V hre je desaťročný kontrakt na prevádzku rýchlikov na trati Bratislava - Galanta - Levice - Zvolen - Banská Bystrica. Ide o zhruba 1,5 milióna vlakových kilometrov ročne. Pre porovnanie: ide o trikrát väčší objem, než prvá súťaž českého ministerstva dopravy na vlaky Plzeň - Most.

Slovenské ministerstvo dopravy verí, že súťaž prinesie nižšiu cenu a vyššiu kvalitu. Rýchliky doteraz prevádzkuje štátny dopravca ZSSK, ktorý je tiež v súťaži.

Hovorca Českých dráh Radek Joklík účasť v súťaži potvrdil, ďalej ale postup Českých dráh nekomentoval.

V Česku sú ale České dráhy hlavné brzdou súťaží: úspešne zablokovali na protimonopolnom úrade tendre na pošumavské „lokálky“ aj rýchliky z Plzne do Mostu.

České dráhy sa cítia znevýhodnené napríklad tým, že musia uznávať režijné lístky. Aj kvôli tomu ďalšie súťaže aj napriek pôvodným sľubom českého ministerstva dopravy v Česku stoja.


 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.