14.11.2013, 10:08

Slovensko pribrzdilo. Pozrite sa, ako súperíme s Európou

Finančný svet dnes upiera zrak na predbežné odhady rastu európskych ekonomík za tretí kvartál tohto roka.

Slovensko pribrzdilo. Pozrite sa, ako súperíme s Európou

Slovenská ekonomika spomalila. Stále ostáva v raste, no oproti druhému štvrťroku tohoto roka sa rast spomalil o desatinu percenta. V rovnakom porovnaní si pohoršila aj európska 28-mička. Eurozóna spomalila svoj rast o dve desatiny na 0,1 percenta.

Dobrou srpávu pre Slovensko je ale medziročný rast. Tu ekonomika pokračuje v trende zvyšovania rastu. „Ekonomika výraznejšie spomalila v poslednom štvrťroku minulého roka 2012. Vtedy rástla o 0,4 percenta. V prvom tohtoročnom štvrťroku vzrástlo naše hospodárstvo o 0,5 percenta, v druhom kvartáli o 0,8 percenta. V zrýchľovaní tempa rastu pokračovala naša ekonomika aj v treťom kvartáli 2013, keď medziročne vzrástla o 0,9 percenta,“ hovorí o rastovom trende analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Podľa predbežných odhadov rastu ekonomiky v treťom kvartáli 2013 sa darilo aj Veľkej Británii a Rakúsku, ktoré si pripísali 0,8 percentný medziročný rast HDP. Zlé správy však prišli z druhej najväčšej ekonomiky eurozóny. Namiesto 0,5 percentného očakávaného rastu sa Francúzska ekonomika prepadla o 0,1 percenta. Do mínusu sa opäť dostalo aj Česko.

Správa bude aktualizovaná

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.