20.11.2014, 15:18

Od začiatku roka vzniklo u nás viac ako 50-tisíc nových pracovných miest

Od začiatku roka vzniklo u nás viac ako 50-tisíc nových pracovných miest

Približne 51-tisíc. Toľko pracovných miest vzniklo od začiatku tohto roka. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii minister práce Ján Richter (Smer–SD). Údaje pochádzajú od Sociálnej poisťovne, ktorá eviduje každý nový pracovný pomer. Potvrdzuje sa tak optimizmus odborníkov ako aj Slovenskej národnej banky. Tí ešte vlani tvrdili, že tento rok dôjde na trhu k obratu a práce začne konečne pribúdať. „Len za mesiac október bolo vytvorených päťtisíc nových pracovných miest,“ dodal Richter.

Nárast práce však nevidno len pri klasických zamestnancoch. Ponuka práce rastie podľa štatistík Sociálnej poisťovne pre dohodárov aj živnostníkov.

Pozitívny trend pokračuje aj pri vývoji nezamestnanosti. Tá už deväť mesiacov po sebe klesá. V októbri sa ustálila na 12,35 percenta. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla v októbri 13,93 percenta. Oproti vlaňajšku ide o pokles o takmer jden percentuálny bod.

Podľa Richtera sa pod to podpísali najmä viaceré projekty na vytváranie pracovných miest. „Pokračujeme v projektoch, ktoré sa nám osvedčili. Rok 2015 je posledným rokom, kedy je možné dočerpávať prostriedky z končiaceho sa operačného programu. Pripravujeme 4. etapu projektov pre zamestnávanie mladých, pretože úrady práce nám signalizujú stále veľký záujem zo strany zamestnávateľov o tento projekt,“ dodal na záver.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.