14.10.2015, 00:00

Elektrina na trhu lacnie, Slováci to necítia

energetika/Napriek tomu, že ceny sa ocitli na rekordných minimách, domácnosti na komodite neušetria.

Cena elektriny na trhoch narazila od krízy na nové dno, účty však platíme zhruba rovnaké. Dôvodom sú nafúknuté poplatky, ktoré tvoria až 60 percent z celkovej sumy, ktorú platíme za elektrinu. Aj to je dôvod, prečo klesajúce ceny na burzách nepocítime v našich peňaženkách.

„Je za tým cenový nárast ostatných zložiek koncovej ceny, ktoré nesúvisia s komoditou, ale s prenosom, distribúciou či s ďalšími sieťovými poplatkami,“ spresnila šéfredaktorka portálu Energie. sk Lenka Ferenčáková. Ako príklad spomína prudký rast tarify za prevádzkovanie systému, cez ktorú sa financuje podpora pre obnoviteľné zdroje energie. Takisto treba pripočítať aj dane či odvod do jadrového fondu, ktoré regulujú zákony.

Domácnosti nemusia platiť menej

Ceny pre domácnosti by predsa len mohli klesať, veľké zlacňovanie však nečakajte. Znižovanie cien na burzách by sa mohlo premietnuť do asi päťpercentného zníženia cien, hovorí riaditeľ predaja Slovakia Energy Jiří Koudela. Ak sa však zníži cena silovej elektriny pre domácnosť aj o desať percent, na konečnej faktúre to spotrebiteľ postrehne len nepatrne, v podobe štyroch až piatich eur za megawatthodinu. Táto suma môže byť podľa analytika ešte nižšia po započítaní spomínaných poplatkov. „Priemerný trojizbový byt má spotrebu dva až tri megawatthodiny, čiže hovoríme o maximálnej úspore desať až pätnás

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).