16.02.2016, 00:00

Do štátnej kasy pritečú milióny

Firmy sú v zisku. A vďaka tomu si štát len na firemnej dani za vlaňajok prilepší o 109 miliónov eur.

Vytúžená a dlhoočakávaná. Štvrtá automobilka Jaguar Land Rover, ktorá má vyrásť v priemyselnom parku v Nitre, robí radosť daňovým prognostikom rezortu financií. Podľa najnovšej daňovej prognózy prinesie v najbližších rokoch do štátnej kasy stovky miliónov eur. Ministerstvo financií na čele s Petrom Kažimírom vyčíslilo, že do roku 2019 by mal závod priniesť 220 miliónov eur na daniach. Od roku 2020, keď sa spustí fabrika, by malo každý rok pritekať do štátnej kasy na daniach 265 miliónov eur. „Ide o jednu z najvýznamnejších investícií za poslednú dekádu. Celková výška investície dosiahne približne dve percentá aktuálnej veľkosti ekonomiky,“ skonštatoval analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Obrovský dosah

Štát dal pritom investorovi úľavu na dani v hodnote 130 miliónov eur. Tieto peniaze však do štátnej pokladnice splatí v horizonte najbližších štyroch rokov a prinesie do nej milióny navyše.

Jaguar má podľa viacerých analytikov prispieť k rýchlejšiemu ekonomickému rastu, tvorbe pracovných miest, ako aj k rastu miezd. Investícia automobilky Jaguar Land Roveru je podľa hlavného ekonóma VÚB banky Zdenka Štefanides

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).