25.07.2014, 00:00

Finančníci ukázali daň za nové zjazdovky

Ochrana prírody. Plány TMR v Tatrách môžu zničiť desiatky hektárov chránených oblastí.

Finančníci ukázali daň za nové zjazdovky

Akcionári Tatry Mountain Resorts v uplynulých týždňoch postupne odhaľovali svoje ambiciózne biznis plány v Tatrách. Až teraz však ukázali, čo chcú skutočne zrealizovať. Do výstavby nových zjazdoviek a lanoviek pod Slavkovským štítom, chcú v najbližších siedmich rokoch investovať viac ako 80 miliónov eur. Daňou za to by však mohlo byť zničenie 70 až 90 hektárov oblastí, na ktorých sa vyskytujú vzácne rastliny a živočíchy európskeho významu.


Prečítajte si aj: Zámena pozemkov je prioritou


Odhaľuje to investičný zámer, ktorý spoločnosť predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. „Pri takomto rozsahu by išlo o neúnosný zásah do prírody. Už v minulosti tu pritom bolo zničených niekoľko desiatok hektárov biotopov,“ hodnotí zámer vedecký pracovník Botanickej záhrady v Blatnici Ján Topercer.

Veria, že kamzíky neodplašia

Investícia by najvýznamnejšie zasiahla smrekové čučoriedkové lesy. Ak by finančníci dostali súhlas na výstavbu zjazdovky zo Slavkovského štítu na Hrebienok, za obeť by jej padli aj oveľa vzácnejšie smrekovcovo-limbové lesy. Zámer hovorí aj o negatívnych vplyvoch na chránené druhy živočíchov – svište, rysy, vlky či kamzíky. Investičný riaditeľ TMR Vladimír Čukan však tvrdí, že po skončení výstavby sa kamzíky a svište do lokality vrátia. „Je to nezmysel. Kamzíko

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články