12.02.2016, 00:00

Slovensko má dvere otvorené

Wilfried Serles, managing partner poradenskej spoločnosti Grant Thornton Slovensko

Prečo by malo dôjsť k harmonizácií DPH v Európskej únii?

Európska únia sa snaží harmonizovať dane už štyridsaťosem rokov. Súčasný systém je však viac ako dvadsať rokov starý, na začiatku bol pritom charakterizovaný ako provizórne riešenie. O dvadsať rokov neskôr ho tu stále máme a medzinárodný obchod v Európskej únii je tak stále založený na tomto provizóriu. Tento systém je okrem toho extrémny citlivý na podvody. Európska únia už desiatky rokov pozoruje narastajúce množstvo karuselových podvodov a množstvo peňazí, čo každý rok zmizne, sú bilióny eur. Je to veľké množstvo peňazí tak pre jednotlivé krajiny, ako aj pre EÚ. Bolo dokázané, že tieto peniaze sa používajú na financovanie organizovaného zločinu, boli tiež potvrdené prepojenia na teroristické aktivity. Malo by byť preto prirodzené, že v dobe, keď je hrozba terorizmu taká veľká ako teraz, by členské štáty odstrihli jeden z jeho zdrojov peňazí.

Ako vieme, že sa tieto peniaze používajú na financovanie terorizmu?

Potvrdili to oficiálne zdroje, ako je Europol. Jeden zaujímavý prípad bol minulý rok. Zatkli osobu menom Samir Azizi, ktorý v Nemecku spáchal podvod za 61 m

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).