25.04.2014, 00:00

Vláda chce naliať eurofondy do ekológie

Slovensko získa z eurofondov v nasledujúcich siedmich rokoch 15 miliárd eur. V prepočte na jedného obyvateľa je to 369 eur ročne. Podľa analytika Erste Group Jana Jedličku tak Slovensko obsadilo druhé miesto v úspešnosti vyjednávaní s Bruselom, viac financií na obyvateľa získalo už len Estónsko. V prepočte na HDP je Slovensko na šiestom mieste z európskej dvadsaťosmičky. Najväčší balík peňazí od Európskej únie chce vláda využiť na ochranu životného prostredia, ďalšími top prioritami sú dobudovanie diaľničnej siete a prepojenie výskumu, vzdelávania a praxe.

 

Konflikt potrieb

Vyše štyri miliardy eur plánuje vláda naliať do programov s environmentálnym zameraním. Odborníkom sa to veľmi nepáči, peniaze by radšej videli v investíciách do dopravnej infraštruktúry a vzdelania. „Naše životné prostredie je na tom už oveľa lepšie ako po revolúcii a na túto prioritu ide zbytočne veľa peňazí, keď máme nedobudovanú diaľničnú infraštruktúru, rozbité regionálne cesty a zlyháva školstvo,“ upozorňuje napríklad analytik Dušan Sloboda z Konzervat

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).