23.09.2015, 00:00

Slovensko hľadá pracovníkov. O rok bude ešte horšie

Nezamestnanosť na Slovensku klesá, firmy však narazili na strop svojich kapacít. O súčasnej situácii na trhu práce hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ McROY Group Luboš Sirota.

V súčasnosti sa hovorí o masívnom nedostatku pracovných síl na trhu práce. Čím je to spôsobené?

Dostávame sa do obdobia, ktoré sa ponáša na rok 2008. Síce sa vtedy miera nezamestnanosti pohybovala okolo ôsmich percent, no reálna pracovná sila už neexistovala. Na Slovensku zrejme neplatí to, že optimálny pracovný trh je pri štvorpercentnej nezamestnanosti. Firmy už reálne začínajú zápasiť s nedostatkom pracovnej sily. Dôvodov je pritom viacero. Za ten najzákladnejší považujem nerovné rozloženie disponibilnej pracovnej sily. Jednak za to môže jej nedostatočná mobilita. Príspevky na dochádzanie do zamestnávania sa míňajú účinkom. Ďalším dôvodom je aj nie veľmi šťastne nastavený systém sociálnych dávok, ktorý navyše v kombinácii s dohodami spôsobil, že ľudia nie sú ochotní vstúpiť na trh práce. Problémom je tiež stále rastúca minimálna mzda. Na východe, napríklad v Prešovskom kraji, existuje skupina ľudí, ktorá by sa na trhu práce dokázala bezproblémovo umiestniť, avšak nie za 380 až 400 eur mesačne. Preto zostávajú mimo pracovného trhu.

Aké pozície zostávajú voľné?

Pred rokom nám chýbali najmä sofistikované pozície – IT špecialisti, programátori či zvárači. No dnes nám chýbajú už pomerne jednoduché pozície, ako sú operátori výroby, kontrolóri kvality. Bohužiaľ, rekvalifikačné kurzy, ktoré beži

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).