08.10.2014, 00:00

5 otázok a odpovedí o znižovaní výnosov štátnych dlhopisov

Čo znamená, že riziková prirážka medzi našimi a nemeckými dlhopismi je nízka?

Ide o rozdiel medzi výnosmi z našich a nemeckých dlhopisov. To, že je táto prirážka nízka znamená, že sa naše výnosy približujú tým nemeckým. V tomto prípade to ovplyvňuje najmä politika Európskej centrálnej banky. Vo všeobecnosti však zväčša platí, že čím dlhší je úver alebo dlhopis, tým je riziková prirážka vyššia. Má to jednoduché logické zdôvodnenie. Za kratší čas je menšia pravdepodobnosť, že sa stane niečo, čo ovplyvní klientovu schopnosť splatiť svoj záväzok.

Čo nižšie výnosy, a teda aj znižovanie prirážky, ovplyvnilo?

Príčin poklesu výnosov je podľa odborníkov viacero. Z tých najvýznamnejších mnohí spomínajú predovšetkým uvoľnenú menovú politiku Európskej centrálnej banky a centrálnych bánk okolitých krajín, čo tlačí na celkový pokles úrokov dlh

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).