02.08.2014, 13:51

Znepokojujú nás odchody firiem do daňových rajov, tvrdí SNS

Znepokojujú nás odchody firiem do daňových rajov, tvrdí SNS
Slovenská národná strana (SNS) je znepokojená zvýšeným odchodom slovenských firiem do daňových rajov. "Podľa najnovšie medializovaných informácií len za prvý polrok tohto roka tak urobilo vyše 300 firiem. To je o vyše 100 viac, než za celý minulý rok," povedal pre TASR predseda strany Andrej Danko.

Vláda by sa podľa neho mala zamyslieť, či doterajšie opatrenia na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu, ktoré postihli v prvom rade slovenských podnikateľov, sú efektívne.

"Prax ukazuje, že skôr naopak. Daňové a odvodové zaťaženie, nevymožiteľnosť práva, komplikovaná administratíva, zmeny v Zákonníku práce, zavedenie odvodov v prípade dohôd o vykonaní práca a dohôd o pracovnej činnosti i nestabilná legislatíva nielenže spôsobujú exodus slovenských firiem do daňových rajov, ale spôsobili aj zánik mnohých malých podnikov a likvidáciu živnostníkov," tvrdí Danko.

Slovensko má podľa neho jednu z najvyšších daní z príjmu z nových členských krajín Európskej únie (EÚ). "Takisto má príliš rozbujnenú byrokraciu v daňovej oblasti i v iných oblastiach, ktoré ovplyvňujú podnikateľské prostredie," zdôraznil predseda SNS.

Zlepšenie podnikateľského prostredia je podľa neho krokom k tomu, aby sa ľudia opäť vrátili k živnostiam, zakladali malé firmy, nelikvidovali tie existujúce a neprepúšťali zamestnancov, alebo sa nepresúvali do daňových rajov. "Veď v nich sídli už vyše 4000 slovenských firiem. Naša krajina tým stráca príliš veľa miliárd na daniach a odvodoch," tvrdí Danko.

Dodáva, že SNS niekoľkokrát žiadala návrat k rovnej dani, zníženie odvodového zaťaženia, menej byrokracie, stabilné a dôsledne vypracované zákony.

"Je logické, že ak dane a odvody nebudú utekať zo Slovenska do daňových rajov, alebo nezaniknú zánikom firmy, tak bude viac v štátnom rozpočte a bude aj viac financií pre zdravotníctvo, školstvo, sociálny a dôchodkový systém. Navyše, zlepšením podnikateľského prostredia sa opäť umožní vytváranie nových pracovných miest," uzatvára Danko.

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.