18.07.2014, 00:00

Firmy už poznajú top úľavu

Dotácie od štátu

Firmy už poznajú top úľavu

Dve opatrenia od štátu pre biznis. Navyše ohlásené v rovnakom čase s takmer rovnakým balíkom peňazí. Napriek tomu dva odlišné príbehy. Kým záujem podnikateľov o dotácie za prácu pre nezamestnaných výrazne zaostáva za očakávaniami, odvodový úver pre firmy je celkom iný príbeh. Za necelý polrok sa z neho stala jedna z top úľav.

Výsledná bilancia: po piatich mesiacoch fungovania firmy vyčerpali z vyčlenených 22 miliónov už 9,6 milióna eur. Toto opatrenie má úspech – odkázal rezort financií.

V praxi si vďaka nemu môžu malé a stredné firmy zobrať od štátu úver na splatenie dlhov v poisťovniach či na udržanie zamestnanosti. A to s 2,76-percentným úrokom na tri roky. V bankách dostanú takúto pôžičku za takmer šesť percent.

Podľa odborníkov im to môže pomôcť prekonať dozvuky krízy. To potvrdzuje aj riaditeľ poľnohospodárskej firmy Poľnochov Jozef Gulik. „Sme v zlej finančnej situácii, takáto možnosť by nám pomohla. Nevedeli sme o nej, ale budeme o nej uvažovať.“

Firmy môžu požiadať o úver až do výšky 1,5 milióna eur. Musia však splniť prísne podmienky. „Odvodový úver je zameraný najmä na udržanie zamestnanost

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).