01.07.2014, 00:00

Anketa

Štát plánuje ľuďom do príjmu 565 eur odpúšťať zdravotné odvody. Prispeje to k zníženiu nezamestnanosti?

Peter Goliaš, šéf INEKO

Je to dobrý návrh, veľmi podobný nemeckému systému minijobs. Hlavný rozdiel je v tom, že v Nemecku sa úľava týka sociálnych aj zdravotných odvodov. Dôležité ešte bude, ako sa opatrenie spolu so zvýšením minimálnej mzdy prejaví na celkových nákladoch práce. Ak nedôjde k ich zvýšeniu, dá sa očakávať, že opatrenie prispeje k tvorbe nových pracovných miest a k znižovaniu nezamestnanosti.

Ján Dinga, analytik Iness

Za pozitívne považujeme zníženie odvodov, čo zvýši čisté príjmy aj motiváciu pracovať. Bolo by však vhodnejšie zamerať sa skôr na sociálne ako zdravotné odvody. Za negatívum považujeme zvyšovanie minimál

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).