09.04.2014, 23:58

Poórova firma získala megazákazku vo Švajčiarsku

Poórova firma získala megazákazku vo Švajčiarsku

Výrobca vozňov ŽOS Trnava má na stole jednu z najväčších zákaziek za posledné roky. Firma kontroverzného podnikateľa Vladimíra Poóra uspela v tendri Švajčiarskych federálnych železníc. Vyrobiť má pre ne takmer päť stoviek nákladných vozňov v hodnote 50 miliónov frankov (asi 41 miliónov eur – pozn. HN). ŽOS sa tak môžu stať jedným z najväčších európskych producentov nákladných vagónov. „V súťaži o túto zákazku sme uspeli, ale vyjadrovať sa k nemu podrobnejšie ešte nemôžeme. Plynie nám totiž 20-dňová lehota, počas ktorej je možné výsledky tendra pripomienkovať,“ povedal HN marketingový zástupca spoločnosti Jaroslav Stríž.

Švajčiarska strana si však ešte v najbližších dňoch môže overiť, či je ŽOS schopná dodržať všetky kritériá stanovené v tendri. „Súťaže však majú Švajčiari nastavené dobre a málokedy sa stáva, že by víťaz zákazku nedostal,“ hovorí riaditeľ Inštitútu dopravy a hospodárstva Ondrej Matej (SDKÚ-DS). Istotu by firma mala mať asi o dva týždne.

Podľa analytikov je za úspechom ŽOS vo švajčiarskom tendri viacero faktorov. „Určite medzi ne patrila dlhá tradícia výroby, know-how firmy, spoľahlivosť a v neposlednom rade aj nižšia cena daná priaznivými mzdovými nákladmi,“ zhrnul Jiří Šimara, analytik spoločnosti Cyrrus.

Kontroverzný podnikateľ

Kontroverzný biznismen vlastniaci spoločnosť ŽOS Trnava Juraj Poór začínal po boku Vladimíra Mečiara v HZDS. Za jeho vlády sa v roku 1996 Poór dostal do spoločnosti Nafta Gbely, z ktorej v tom čase údajne zmizlo 300 miliónov korún. A hoci bol v tejto veci aj trestne stíhaný, vyšetrovatelia mu nič nedokázali. Podnik však musel vrátiť štátu. Po spore s Mečiarom navyše odišiel aj zo strany a tvrdil, že s politikou skon

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).