09.07.2014, 00:00

Nemci dajú novú prácu. Ale ľudí vychovajú sami

Rozšírenie investície

Nemci dajú novú prácu. Ale ľudí vychovajú sami

Rozšíria výrobu, zamestnajú ľudí, prekopú školský systém. Také sú plány nemeckej skupiny Tubex Holding. Výrobca hliníkových túb sa rozhodol posilniť závod v Žarnovici. Investuje tri milióny eur a v Banskobystrickom kraji (región s druhou najvyššou nezamestnanosťou v SR – pozn. red.) dá prácu ďalšej stovke ľudí, pretože v závode už dnes pracuje 300 zamestnancov. HN to potvrdil riaditeľ Tubex Slovakia Vojtech Gretsch.

Zatiaľ čo na Slovensku stále viazne prepojenie škôl s praxou, nemecký investor vyrieši nedostatok kvalifikovaných ľudí modelom zo svojej materskej krajiny.

„Rozhodli sme sa pre spoluprácu so strednými odbornými školami,“ hovorí Gretsch. Už dnes si takto pripravujú pár Slovákov, ale riaditeľ Strednej odbornej školy v Žarnovici Stanislav Hlavna avizuje, že fabrike vychovajú kompletne celú triedu.

K spolupráci so školami firmy tlačí najmä nedostatok kvalitných ľudí na trhu. „S kvalifikovanou pracovnou silou je problém,“ priznáva Gretsch. Na žiakov z odborných škôl si však nesťažuje. Praktikanti vo firme dostávajú malé štipendium a niektorí z nich sa v spoločnosti už aj zamestnali. Spolupráca navyše vyhovuje i školám. „Na základe požiadaviek firme upravujeme aj študijné programy. Firmy zase majú záujem pomôcť nám materiálne s vybavením. Ide o obojs

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.