18.10.2013, 00:01

Vláda nešetrí, len odkladá investície

Rozbité cesty, schátrané budovy úradov či škôl sú každodennou slovenskou realitou, na ktorú sme už po rokoch zvyknutí. Ani v najbližších rokoch to pravdepodobne nebude lepšie. Z najnovšieho návrhu rozpočtu totiž vyplýva, že vláda plánuje investície do opráv a údržby svojho majetku výrazne znižovať. Do roku 2016 takmer až o polovicu. Nejde pritom o reálne šetrenie, ale len o odkladanie investícií do budúcnosti.

„Limitovanie kapitálových výdavkov je jedným z obľúbených opatrení slovenských vlád, pretože je jednoduché a dôsledky sú viditeľné neskôr, alebo majú nepriamu podobu,“ hodnotí Radovan Ďurana, analytik INESS. Niektoré výdavky sú podľa jeho slov odkladané vplyvom nepripravenosti, ako napríklad diaľnice, iné v snahe ušetriť. Podľa rezortu financií však šetrenie na investíciách nebolo jeho cieľom. „Ministerstvo financií sa pri tvorbe rozpočtu nesústreďovalo na znižovanie kapitálových výdavkov,“ tvrdí Radko Kuruc, šéf tlačového odboru ministerstva. Postupný pokles si podľa jeho slov naplánovali samotné ministerstvá.

Riziká d

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).