22.09.2014, 00:00

Kúpeľom Brusno hrozí krach

Legendu nášho kúpeľníctva posiela štátna banka do konkurzu. Pre miliónové dlhy.

Majú takmer 180-ročnú tradíciu. Každý rok ich navštívia tisícky ľudí a ich minerálka sa ako jedna z mála slovenských vôd vyváža napríklad aj do Ruska. Dnes však hrozí Kúpeľom Brusno zánik. Dôvodom je obrovská, desaťmiliónová pôžička od Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. Tú si legendárne kúpele vzali na rekonštrukciu. Úver však nestíhali splácať a štátna banka ich tak posiela do konkurzu.

Banke došla trpezlivosť

Kúpele síce spočiatku pôžičku riadne splácali, no do problémov ich predvlani dostala zmena systému preplácania procedúr od zdravotných poisťovní. To v praxi znamenalo, že za úkony, ktoré pacientom poskytli, dostali peniaze od poisťovní s takmer polročným oneskorením. Kúpele Brusno sa tak ocitli bez dôležitej časti príjmov a začali meškať so splátkami. „Už dva roky som banku upozorňoval na tento problém,“ potvrdil pre HN podnikateľ Štefan Hrčka, väčšinový akcionár kúpeľov.

Faktom však je, že začiatkom marca bol dlh kúpeľov po splatnosti asi 146-tisíc eur. Meškanie navyše spôsobilo dvojnásobný nárast úrokov, čo už rozdýchať nedokázali.

Hoci súd kúpeľom v apríli povolil reštrukturalizáciu, nepomohla ani tá. Banka totiž požiadala o predčasné splatenie zvyšku úveru, teda takmer deväť miliónov eur. „Obchodný prípad považujeme za bankové tajomstvo,“ odkázala pre HN banka.

Strata pre kúpeľníctvo

Ak by k najhoršiemu skutočne došlo, o prácu by mohlo prísť až 150 zamestnancov. „Na nich sú tiež naviazaní rodinní príslušníci. Dostávame sa tak k piatim stovkám ľudí,“ dodáva Hrčka.

Podľa expertov by však krach pocítila aj ekonomika Horehronia, aj celé kúpeľníctvo. „Ich zatvorenie by výrazne ochudobnilo kúpeľnú liečbu u nás aj vzhľadom na špecifické vedomosti a skúsenosti personálu,“ potvrdil pre HN Peter Chudý zo Združenia cestovného ruchu.

Kúpele zatiaľ bežia na plný výkon a o svoju budúcnosť sa chystajú zabojovať. Hroziaci konkurz chce generálny riaditeľ kúpeľov Štefan Hrčka za každú cenu odvrátiť. „Plán záchrany zakladáme na zdravej prevádzke kúpeľov, ktorá je zisková. Naša obsadenosť sa pohybuje od 88 do 92 percent, čo nemajú žiadne

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.