11.12.2015, 00:00

Slováci dostanú za plyn desiatky eur

Slováci dostanú po novom roku do poštových schránok štedrú nádielku. Najviac sa vráti tým, ktorí plynom aj kúria.

Slováci dostanú za plyn desiatky eur

Plynom síce nekúria, no na ohreve vody a na varení minú ročne takmer 550 eur. Takýto je priemerný koncoročný účet za plyn pre štvorčlennú slovenskú rodinu, ktorá býva v „trojizbáku“. Práve tí v prvých mesiacoch budúceho roka však dostanú poukážku na 37 eur. Na bonus v podobe plynovej vratky, ktorá sa stane realitou už o pár mesiacov, má mať nárok 1,4 milióna Slovákov. To, koľko presne dostanú, zverejnilo koncom tohto týždňa ministerstvo hospodárstva, ktoré plynové vratky zastrešuje. Na opatrenie z prvého vládneho sociálneho balíčka vyčlenil Ficov kabinet 47 miliónov eur a bude financované zo štátneho rozpočtu, pripomenula hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková.

Veľkí odberatelia nedostanú nič

Ako v minulosti avizoval Robert Fico, vláda si môže dovoliť „rozdať“ Slovákom milióny na vratkách kvôli zvýšeniu výnosov z SPP. Pre domácnosti, ktoré využívajú plyn iba na varenie,„vypíše“ rezort hospodárstva šek na desať eur. Ten si môžu potom zameniť na pošte. Pre tých, ktorí používajú plyn aj na ohrev vody a na kúrenie, vráti rezort hospodárstva šesť percent z ich predchádzajúcich platieb za plyn. Veľkí odberatelia, ktorí spadajú pod tarifu D4, však majú smolu. Vratka ich na začiatku nového roka nečaká.

Opatrenie z prvého sociálneho balíčka vlády však čelí kritike. „Vratky budú platené zo štátneho rozpočtu a sú verejným výdavkom ako čokoľvek iné. Z ekonomického hľadiska mohla vláda zvýšený príjem z dividend energetických podnikov využiť systémovejšie, napríklad na zníženie deficitu,“ reaguje na vládne opatrenie analytik INESS Martin Vlachynský. Navyše, opatrenie podľa neho nerieši situáciu nízkopríjmových rodín, ktoré kúria prevažne

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).