28.12.2015, 00:00

Nákupy na poslednú chvíľu à la štát: zákazka takmer každé 2 minúty

23. decembra štát a mestá nakupovali niekoľkonásobne viac, ako je na Slovensku bežné.

Nákupy na poslednú chvíľu à la štát: zákazka takmer každé 2 minúty

Rekordný. Aj takýto prívlastok si tento rok vyslúži 23. december. Postarali sa o to mestá a obce, ktoré sa vybrali na pomyselné predvianočné nákupy. Práve v tento deň totiž vyhlásili rekordný počet tendrov.

Tento rok bolo deň pred Vianocami vyhlásených 219 zákaziek, v priemere tak úradníci vypísali súťaž každé dve minúty,“ píše sa vo vyhlásení Transparency International, ktorá na predvianočný nákupný ošiaľ na úradoch upozornila.

Len na porovnanie, štátne predvianočné nákupy zažilo Slovensko aj vlani, vtedy však úradníci vyhlasovali tender „len“ každých päť minút.

Ako to teda funguje v praxi? Počas bežného dňa sa v priemere vypíše približne 20 tendrov, deň pred Vianocami 2015 to bolo až desaťnásobne viac. „Znižuje sa tým šanca, že úrady dostanú veľa kvalifikovaných ponúk a ich konkurencia zníži cenu,“ kritizuje takýto postup Transparency.

Potvrdzuje to aj Dušan Sloboda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. „Keď je hlavnou motiváciou rozhadzovania veľkého balíka peňazí verejnou správou rýchlosť jeho minutia, efektívnosť ide vždy bokom,“ hovorí.

Mnohé vyhlásené obstarávania sa týkajú napríklad obstarania kamerového systému na zvýšenie bezpečnosti v obci.

Pred Vianocami prišla výzva, ktorá hovorila o tom, aby sme súťaž na kamerový systém čím skôr vyhlásili,“ hovorí starostka obce Kozelník Eva Petáková. Konkrétne tento operačný program však už patrí do najbližšieho programového obdobia, teda na roky 2014 až 2020.

Slovensko má však aj iný problém. Miliardu eur z predchádzajúceho balíka eurofondov napriek snahám totiž vyčerpať nestihneme.

 

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.