20.03.2014, 00:00

Tisícky živnostníkov môžu doplatiť na chybu štátu

Finančná správa na webovej stránke zverejnila kalkulačku na výpočet preddavkov na daň z príjmu. Rátala však s chybami.

Tisícky živnostníkov môžu doplatiť na chybu štátu

Mala uľahčiť živnostníkom život. Vďaka nej si mohli na webe daniarov jednoducho, bez účtovníka vypočítať zálohy na dane, ktoré pravidelne posielajú štátu. Namiesto toho práve vďaka nej môžu v konečnom dôsledku platiť viac. Na pokutách.

Špeciálna kalkulačka, cez ktorú si časť malých podnikateľov počítala preddavky na daň, bola chybná. A teda aj výška záloh, ktorú na základe nej platia živnostníci štátu. „Preddavky budú mať vypočítané zle všetci daňovníci, ktorí ich počítali cez stránku Finančnej správy (na snímke šéf František Imrecze) ,“ hovorí Martin Palkovič, poradca účtovnej spoločnosti Palkovič.

 

 

Za výpočet je zodpovedný podnikateľ

Konkrétny príklad – podnikateľ mal mesačný základ na platenie daní vyše 1560 eur. Každý štvrťrok tak mal platiť štátu 712 eur. Ale podľa výpočtu na stránke daniarov mu vyšla suma len 358 eur. Ak sa riadil chybným výpočtom, hrozia mu nedoplatky za stovky až tisícky eur. Bude totiž musieť z dlžnej sumy platiť úroky z omeškania.

Dôvod bol jednoduchý – pomôcka počítala s tým, že živnostníci majú príjem aj zo zamestnania. Tým, ktorí si zarábali len

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).