24.07.2014, 00:00

Štátna akciovka vybrala esbéesku. Tú drahšiu

Štátne zákazky. Javys vyradil zo súťaže firmu, pretože nepredložila detailnú kalkuláciu. Právnici jeho rozhodnutie spochybňujú.

Štátna akciovka vybrala esbéesku. Tú drahšiu

Nitrianska bezpečnostná služba Bonul, na ktorej večierku rečnil v tomto roku premiér Robert Fico (Smer-SD), sa dostala k ďalšej lukratívnej zákazke. Za päť a pol milióna eur štyri roky postráži objekty štátom kontrolovanej akciovky Javys zodpovednej za likvidáciu jadrového paliva. Podobne ako pri niektorých ďalších súťažiach so štátom, v ktorých firma vyhrala, sprevádzajú víťazstvo Nitranov pochybnosti. Bonul totiž v súťaži, v ktorej rozhodovala jedine cena, ponúkol o 400-tisíc eur vyššiu ponuku než konzorcium troch firiem pod taktovkou Securitas-SK.

Nezvyčajné požiadavky

Najnižšiu ponuku však firma Klient, ktorá pre Javys obstarávanie robila, zo súťaže vylúčila kvôli tomu, že nepredložila detailnú kalkuláciu a zdôvodnenie svojej ceny. Advokát tvrdí, že zo strany štátneho podniku išlo o nadbytočnú požiadavku. „Ak je jediným kritériom na vyhodnotenie ponúk najnižšia cena, účastníci verejného obstarávania zvyčajne nemajú povinnosť predkladať prepočty svojich nákladov,“ hovorí partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c Andrej Leontiev. Výnimkou by bola situácia, keď by Securitas podal mimoriadne nízku ponuku. To však nebol tento prípad.

Štandardnou praxou vo verejných obstarávaniach tiež býva, že v prípade nejasností obstarávateľ požiada účastníka o vysvetlenie ponuky. Javys oň nepožiadal

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).