31.12.2014, 16:00

Apple postaví na Slovensku vlastný závod, sme lacnejší ako Číňania

Vo fabrike na východe Slovenska nájdu prácu tisíce ľudí. Američanov presvedčila výnimka, ktorá umožní podliezť minimálnu mzdu.

Apple postaví na Slovensku vlastný závod, sme lacnejší ako Číňania

Mesiace tajných rokovaní, porovnávaní a dohadovania končia. Americký IT gigant Apple sa včera v noci rozhodol. Novú fabriku na výrobu televízorov postaví v Európe a na 99 percent to bude na Slovensku. „V hre bolo Poľsko, Česko, Rumunsko a Slovensko. Nakoniec padla voľba na nás. Rozhodla najmä výnimka v platoch a prísľub dokončenej infraštruktúry,“ povedal HNonline.sk zdroj oboznámený so situáciou. Slovensko totiž urobilo nečakaný krok. Pre Apple nebude platiť zákon o minimálnej mzde. Ostatné firmy budú musieť platiť svojim zamestnancom tak, ako doteraz. Výnimka platí iba pre Apple. Firma totiž sľubuje tisícky pracovných miest.

Výnimka zo zákona

Zdroj z prostredia štátnej správy (ktorého meno máme v redakcii) uvádza, že lákadlá Slovenska neboli zďaleka jediným dôvodom. Po sérii škandálov a samovrážd v dodávateľských továrňach v Číne sa Apple rozhodol, že bude lepšie postaviť vlastné závody, ktoré bude mať pod väčšou kontrolou. „Slovensko nielenže dokáže poskytnúť pracovnú silu, ktorá nebude skákať z okna pri každom zaváhaní, ale aj prácu, ktorá je lacnejšia ako tá čínska," dozvedeli sme sa od zdroja. 

Nie je teda vylúčené, že sa výroba z Číny presunie ku nám. Apple v Číne pritom dáva prácu desaťtisícom ľudí. Čína veľkých investorov prilákala najmä na lacnú pracovnú silu, tomu je však koniec. Podľa štatistík ILO sa pracovná sila v Číne prestáva vyplácať a výrobcovia tak svoje kapacity presúvajú do iných krajín, ktoré sú lacnejšie, no na rozdiel od afrických krajín sú na tom lepšie s kvalifikáciou a infraštruktúrou. 

Prevratná technológia

Apple pripravoval nový závod v tajnosti. Už od roku 2016 by totiž Američania chceli na trh uviesť nový televízor, ktorý využíva premietanie formou hologramu. Prevratnú technológiu testovala spoločnosť s nahryznutým jabĺčkom v logu niekoľko rokov. Testy sa dostali do takého štádia, že o pár mesiacov by mohli finálnu verziu predstaviť aj na verejnosti. Všetky informácie o tejto novinke sú však v štádiu dohadov a špekulácií, keďže spoločnosť nič oficiálne nepredstavila. 

Pre Slovensko bude investícia nielen prestížna, ale aj ekonomicky prínosná. Megatováreň by mala zamestnávať priamo 2500 a nepriamo ďalších 2000 ľudí. Zásobovať by sme z Prešova mali európsky a africký trh. Táto investícia však podľa analytikov prinesie tisícky ďalších miest, ktoré tu vzniknú po ich presune z Číny.

Ak by vám v tomto článku nesedelo pár vecí, odhalili ste nás. Redakcia HNonline vám praje príjemné prežitie silvestrovských osláv a úspešný rok 2015.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.