13.02.2014, 00:06

Zistenie HN: Cena elektriny môže ísť hore

zistenie hn

Zistenie HN: Cena elektriny môže ísť hore

Za elektrinu si môžu firmy a rodiny čoskoro priplatiť. Dôvodom je podpora zelenej energie a to, že na nej veľké energetické giganty podľa vlastných slov prerábajú. Napríklad Stredoslovenská energetika takto vlani prišla o 20 miliónov eur, rovnakú sumu by mala stratiť aj tento rok. No a jednou z ciest, ako by chceli svoje straty energetici pokryť, je práve zvýšenie cien pre odberateľov. „Verím, že nám to regulačný úrad umožní,“ povedal pre HN Vladimír Valach, generálny riaditeľ SSE, ktorú vlani kúpili česko-slovenskí finančníci z Energetického a průmyslového holdingu na čele s Danielom Křetínským.

V praxi za elektrinu z obnoviteľných zdrojov platia všetky tri naše distribučné spoločnosti jej výrobcom stovky miliónov eur ročne a náklady v konečnom dôsledku prenášajú cez špeciálnu tarifu do faktúr pre spotrebiteľov. Tento poplatok je však podľa energetikov nastavený nízko. To však regulačný úrad odmieta a tarify v tomto roku zvyšovať neplánuje.

Na výpadky upozornila aj Východoslovenská energetika. Podľa hovorkyne spoločnosti Andrey Danihelovej firme za vlaňajšok chýba na podporu obnoviteľných zdrojov 30 mil

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).