25.11.2013, 23:59

Tri kraje by pomohli najmä Smeru

Návrh premiéra by regionálnu správu občanom ešte viac vzdialil.

Tri kraje by pomohli najmä Smeru

„Slovenská verejnosť sa nezžila s vyššími územnými celkami,“ skonštatoval Robert Fico ešte v máji tohto roka na sneme Združenia miest a obcí Slovenska v Nitre. Oznámil preto, že po týchto župných voľbách otvorí diskusiu o ich ďalšom fungovaní. Nízka volebná účasť v oboch kolách posledných volieb tento trend len potvrdila. „Dnešné kraje boli vytvorené umelo, nie sú to prirodzené regióny, teda župy. Ich umelé hranice vytvorila ešte vláda Vladimíra Mečiara, pričom nemajú žiadnu oporu v histórii, tradíciách alebo geografii, ” hodnotí Dušan Sloboda, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Model troch silných samosprávnych krajov na východnom, strednom a západnom Slovensku spolu so samostatnou Bratislavou, ako to navrhuje premiér, by však nebol vôbec ideálny. „Zmena je potrebná, mala by jej však predchádzať súťaž koncepcií, ktoré by jasne definovali svoje ciele,“ konštatuje Radovan Ďuraňa, analytik INESS.

 

Víťazi

Pri pohľade na politickú mapu Slovenska je zrejmé, kto by z takejto zmeny vyťažil najviac. Pri zohľadnení posledných výsledkov volieb do vyšších územných celkov by si s výnimkou Bratislavy upevnil dominantné postavenie vo zvyšku Slovenska práve vládny Smer. Keďže vláda v rámci konsolidácie verejných

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).