21.07.2014, 13:41

Nezamestnanosť padá. A láme rekordy

Dôvod poklesu ľudí bez práce je jednoduchý. Ekonomika sa naštartovala a firmy potrebujú nových zamestnancov.

Nezamestnanosť padá. A láme rekordy

Ešte vlani lámal počet ľudí bez práce rekordy. Teraz, naopak, padá stále nižšie. Miera nezamestanosti padla v júni na 12,78 percenta. Pre porovnanie – v rovnakom období vlaňajška bola vyše 14,2 percenta. Dôvody poklesu sú jednoduché – slovenská ekonomika sa opäť naštartovala, rastie a firmy majú viac zákazok. Na to, aby ich dokázali uspokojiť potrebujú, logicky, nových ľudí.

A vďaka tomu sa prerieďujú aj rady na úradoch práce. „Napriek pozitívnemu vývoju vo väčšine dôležitých ukazovateľov, za ktorým vidíme predovšetkým ekonomické oživenie, však jedna oblasť stále zaostáva. Je ňou školstvo,“ upozornil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ McROY Group Luboš Sirota. Podľa odhadov agentúry by sa však napriek tomu mohla nezamestnanosť dostať k 12 percentám, čo by bola najnižšia úroveň za posledné roky.

Miera nezamestnanosti pritom klesala vo väčšine krajov. Konkrétne v piatich, pričom najväčší pokles bol v Nitranskom kraji. Takéto prvenstvo získalo okolie Nitry aj v predchádzajúcom mesiaci. A to napriek tomu, že pred časom prišiel región o viacerých významných možných zamestnávateľov. Medzi nimi najmä firmu Nexen. Ako však pred časom pre HN povedal predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica, zamestnanosť v ich regióne ťahajú najmä menšie a stredne veľké firmy z rôznych odvetví. Tie sú zároveň aj najväčším zamestnávateľom na Slovensku.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.