13.05.2014, 23:57

Širokého vlajková loď narazila na 10-ročné dno

Spoločnosť vlani skončila v mínuse 13,46 milióna eur. Rok predtým prerobila takmer 7 miliónov.

Historické červené čísla dosiahla stavebná spoločnosť podnikateľa Juraja Širokého, ktorého označujú za blízkeho vládnemu Smeru-SD. Váhostav vlani skončil v mínuse vo výške takmer 13,5 milióna eur. Za posledné desaťročie ide o najvyššiu stratu tejto stavebnej firmy. Rok predtým síce skončila tiež v strate, no o sedem miliónov eur nižšej. Dlhé roky pritom stavbári roky končili v plusových číslach. „Pod stratu sa podpísali predovšetkým dve stratové stavby – Dubná Skala – Turany a Jánovce – Jablonov,“ povedal hovorca Váhostavu Tomáš Halán.

Podliezanie cien

Tieto úseky spoločnosť stavia od roku 2011. A práve na nich má firma podľa informácií HN dosahovať mesačné straty v stovkách tisíc eur. Stavbári v tom čase svojimi ponukami podliezli ceny oproti štátnej expertíze o stovky miliónov eur. Napríklad pri autostráde v Turci stlačili štátnu cenu približne o 200 miliónov eur. „Samozrejme, že to bola chyba. Nie je to však obvyklé len na Slovensku, ale videli sme to aj v Maďarsku. Je to spôsobené tým, že štát nedáva primerané množstvo zákaziek pre stavebné a projektové práce,“ povedal

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).