23.04.2014, 11:52

Dlh Slovenska prekročil kritickú hranicu. Vláda musí škrtať

Slovenský dlh dosiahol 55,4 percenta. Znamená to, že vláda bude musieť ušetriť približne 300 miliónov eur.

Slovenská vláda bude prvýkrát reálne platiť za zadlžovanie. Podľa dnešných výsledkov európskeho štatistického úradu Eurostat náš dlh dosiahol 55,4 percenta a presiahol tak kritickú hranicu.

To znamená jediné – tvrdé sankcie z ústavného zákona. Ten hovorí jasne. Ak dlh prekročí 55 percent, vláda musí škrtať tri percentá výdavkov. To pre Slovensko znamená približne 300 miliónov eur. Pôvodne pritom vláda očakávala, že dlh za vlaňajšok skončí pod touto hranicou.

Lepšie v porovnaní s očakávaniami sa vyvíjal slovenský deficit. Ten dosiahol 2,77 percenta, pričom pôdovné odhady boli len tesne pod tromi percentami. „Toto číslo je pod cieľom, ktorý sme si stanovili v štátnom rozpočte na rok 2013 niekde na úrovni 2,9 percenta HDP. Dosiahli sme lepšie výsledky, ako sme očakávali,“ povedal minister financií na tlačovej konferencii.

Slovensko tak splnilo svoj kľúčový cieľ, kvôli ktorému bol vlani prijatý masívny balík opatrení. Medzi nimi napríklad vyššie dane pre firmy, lepšie zarábajúcich, zodvodnenie dohodárov či vyššie zaťaženie pre živnostníkov.

Definitívny výsledok za deficit však bude Európa posudzovať ešte raz, na jeseň. Keďže v tom istom čase Eurostat mení metodiku, ktorou sa schodok počíta, mohol by byť konečný výsledok o niečo vyšší.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.