06.12.2014, 15:08

Ukrajina pustila cudzincov do svojej siete plynovodov. Rusi chcú zákon zrušiť

Ukrajina pustila cudzincov do svojej siete plynovodov. Rusi chcú zákon zrušiť

Rusko vyjadrilo na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) nesúhlas s ukrajinským zákonom o vstupe cudzincov do ukrajinského systému plynovodov. Ako Moskva uviedla, príslušný zákon nie je v súlade s pravidlami WTO. Informovala o tom ruská agentúra TASS.

Dôvodom sťažnosti je fakt, že Ukrajina prijala zákon, na základe ktorého môžu do spoločnosti prevádzkujúcej ukrajinskú sieť plynovodov vstúpiť len firmy z USA a krajín Európskej únie. "Mali sme podozrenie, že takýto krok nie je v súlade s ukrajinskými záväzkami v rámci WTO," povedal pre TASS Maxim Medvedkov z ruského ministerstva ekonomického rozvoja.

"Situáciu sme zanalyzovali a dospeli sme k záveru, že naše podozrenia boli správne a Ukrajina porušila pravidlá organizácie," dodal. Preto Rusko podľa neho koncom novembra na schôdzke Rady WTO pre obchod a služby oznámilo, že zákon ide proti štandardom organizácie a požiadalo o jeho zrušenie. Ukrajina reagovala vyhlásením, že zákon v rozpore s pravidlami WTO nie je. Rusko ale trvá na svojom a Medvedkov nevylúčil, že Moskva by mohla iniciovať obchodný spor s Ukrajinou.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.